بازخواست از عيسي بن مريم

نوع اصطلاح :
عنوان :
بازخواست از عيسي بن مريم
عده‏اي را عقده بر آن است که عيسي پسر خدا است. در قرآن آمده است که روز قيامت از حضرت عيسي عليه‏السلام سؤال مي‏شود که: «ءأنت قلت للناس اتخذوني و أمي الهين من دون الله [1] ؛ آيا تو به مردم گفتي: من و مادرم را همچون دو خدا به جاي خداوند بپرستيد؟» حضرت عيسي عليه‏السلام پاسخ مي‏هد: «ان کنت قلته فقد علمته؛ [خدايا] اگر آن را گفته بودم قطعا آن را مي‏دانستي». خداي سبحان در حالي چنين سؤالي از عيسي بن مريم مي‏پرسد که خود مي‏داند حضرت عيسي چنين ادعايي نکرده است، اما مي‏خواهد عيسي اين سخن را در مقابل اصحاب خود بر زبان آورد. امام صادق عليه‏السلام با اين گريه و تضرع نمي‏خواست در اين حد نيز در آن دنيا باز خواست شود. آري، بايد عبادت و طاعت را از ائمه عليهم‏السلام ياد گرفت. هر چند مانند آنها شدن از عهده ما بر نمي‏آيد، اما حضرت علي عليه‏السلام مي‏فرمايند: «أعينوني بورع [2] ؛ مرا با ورع خود ياري کنيد «و ماه رمضان بهترين فرصت براي تمرين ورع است. اولين مرحله ورع ترک محرمات و اداي واجبات است و مقدمه آن نيز همان طور که گفته شد علم به هر دوي آنها است.
پس انسان بايد تمرين کند که از دنيا دل بکند و در حالي که در دنيا زندگي مي‏کند و حتي ثروتمند است، به پول وابسته و دلبسته نباشد. اينها را مانند بچه‏اي که مي‏خواهد راه رفتن ياد بگيرد بايد آن قدر تمرين کنيم تا راه بيفتيم، و از زمين خوردن خسته نشويم. دنيا محل گذر است و انسان به همراه اعمالش در محضر عدل الهي حاضر مي‏شود، يکي مانند ابوخطاب مورد لعن امامان قرار مي‏گيرد و ديگري مانند فرزندش حسين بن خطاب از جمله ثقات حديث و اوتاد مي‏شود.

پی نوشت ها:
[1] مائده، آيه 116.
[2] نهج‏البلاغه، نامه 45.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir