پيروي از فرمانهاي خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
پيروي از فرمانهاي خدا
و اعلموا ان أحدا من خلق الله لم يصب رضا الله الا بطاعته و طاعة رسوله و طاعة ولاة أمره من آل محمد صلوات الله عليهم، و معصيتهم من معصية الله، و لم ينکر لهم فضلا عظم أو صغر ؛ و بدانيد که هيچ کس به کسب رضاي خدا نائل نمي‏شود، مگر با فرمانبرداري از خدا و فرمانبرداري از پيامبر او و فرمانبرداري از کارگزاران او که از خاندان محمد صلوات الله عليهم مي‏باشند [و بدانيد که] نافرماني آنها نيز نافرماني خدا است و نبايد هيچ يک از فضايل آنان را - کوچک باشد يا بزرگ - منکر شود.
«أحدا» نکره در سياق نفي، و نشان دهنده عموم است، و از جمله عام‏هايي است که تخصيص نشده و استثنا ندارد. معناي اين فقره چنين است: هيچ کس بي‏پيروي از خدا و رسولش و اولي الامر که از خاندان اويند نمي‏تواند رضايت خدا را به دست آورد.
اگر اين سه ويژگي (يعني اطاعت از خدا، اطاعت از رسول، و اطاعت از اهل‏بيت) در کسي جمع شد «اصاب برضا الله» رضايت خدا را جلب کرده و اگر يکي از اين خصوصيات نباشد رضاي حق تعالي نيز حاصل نمي‏شود.
نمي‏توان قرآن را بدون رسول قبول کرد. هر کسي بخواهد براساس قرآن عمل نمايد، به ناچار بايد رسول را نيز بپذيرد و پذيرفتن رسول و قرآن نيز بدون ايمان به نايبان رسول بي‏فايده است. البته، کسب رضاي الهي با عفو مقام ربوبي تفاوت دارد. ممکن است خدا هر چند از کسي راضي نباشد او را ببخشايد اما آن که به دنبال کسب رضاي خدا است، بايد اين سه ويژگي را در خود زنده نمايد.
«من» در اين عبارت نوشته است، به اين معنا که عبارت «معصيتهم من معصية الله» يعني معصيت رسول و اولياي امر، در واقع از معصيت خدا ناشي مي‏شود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir