انکار فضايل ائمه و رضاي خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
انکار فضايل ائمه و رضاي خدا
يکي از شروط به دست آوردن رضايت خدا اين است که: «لم ينکر لهم فضلا عظم أو صغر». بنابراين، براي کسب رضاي خدا، علاوه بر پيروي از خدا و رسول و واليان امر او، نبايد فضايل آنها را منکر شد.
پس، کسي که از خدا و رسول و واليان امر او پيروي کند، ولي از سوي ديگر بعضي از فضايل آنها را انکار کند نمي‏تواند به رضاي خدا دست يابد، فرقي نمي‏کند اين فضيلت بزرگ يا کوچک باشد. گناهان يا صغيره‏اند يا کبيره، اصرار بر صغيره نيز، کبيره محسوب مي‏شود، انکار فضايل ائمه عليهم‏السلام گناه کبيره است ولو اين که فضيلت کوچکي از فضايل آنان را انکار کند. چرا که مسئله، کسب رضاي خدا و طاعت است که در گرو کسب آن سه ويژگي مي‏باشد. در واقع رضاي خدا محمول و طاعت موضوع است.
خداي متعال مي‏فرمايد: «و مآ ءاتکم الرسول فخذوه و ما نهکم عنه فانتهوا [1] ؛ آنچه رسول خدا به شما داد برگيريد و از آنچه نهي کرده است خودداري کنيد». براساس اين آيه فرمايش پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم هم در حکم آيه قرآن است و «علي مع الحق و الحق مع علي» [2] و «کتاب الله و عترتي أهل بيتي» [3] سخن رسول خدا است. بنابراين، اين سخن‏ها نيز مانند آيه‏ي قرآن است.

پی نوشت ها:
[1] حشر، آيه 7.
[2] الغدير، ج 3، ص 177؛ بحارالانوار، ج 10، ص 431.
[3] کافي، ج 2، ص 415.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir