تصميم، رمز موفقيت

نوع اصطلاح :
عنوان :
تصميم، رمز موفقيت
امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايند: «و ان طال تتابع نعيمها و زهرتها و غضارة عيشها» يعني دنيا روزي تمام مي‏شود، هر چند زندگي و عيش و نوش آن طول بکشد. پس بايد دل در گرو کسب نعمت‏هاي آخرت نهاد، و اين کار هم چنان که مي‏دانيم تصميم و عزم جزم مي‏طلبد چه در امور دنيوي و چه در امور اخروي، هميشه تصميم کليد موفقيت بوده و هست. بارها ديده‏ايم که کسي با اندکي درآمد توانسته است خانه‏دار شود، اما ديگري با درآمدي چند برابر او نتوانسته خانه خريداري کند. چرا چنين اتفاقي مي‏افتد؟ روشن است: آن که در ماه درآمد کمي دارد، عزم خود را جزم کرده که خانه بخرد. از اين رو هزينه‏هاي جانبي زندگي‏اش را کاهش داده، مسافرت نرفته و سعي کرده است خرج خوراک و پوشاکش کم‏تر شود. با اين تدابير توانسته است مقداري پول پس‏انداز کند و کم کم با اين پس‏انداز و البته با مقداري قرض، خانه خريداري کند. ولي آن که نسبتا از درآمد خوبي برخوردار است ولي خانه‏دار نيست، در حقيقت، تصميم نداشته خانه بخرد. در نتيجه اصلا به فکر پس‏انداز و کاستن مخارج نيست و هر چه در مي‏آورد، خرج مي‏کند. روشن است که چنين فردي، در دراز مدت قدرت خريد مسکن ندارد و تا وقتي اين شيوه در زندگي او ادامه داشته باشد، خريد خانه ممکن نيست.
شيخ اعظم و ماجراي مرجعيت :
نقل شده است پس از وفات مرحوم صاحب جواهر، و با اشاره و سفارش ايشان عده‏اي از بزرگان خدمت شيخ اعظم انصاري رسيدند و از ايشان تقاضا کردند امور مسلمانان را بر عهده بگيرد و مرجع تقليد شود، اما شيخ جواب منفي داد. از ايشان دليل اين امتناع را پرسيدند. فرمود روزهايي که درس مي‏خوانديم، از بين هم شاگردي‏هايم، يکي بهتر از من مطلب را مي‏فهميد. او از من اعلم است. او اکنون در شمال ايران زندگي مي‏کند و در آن جا به رتق و فتق امور مردم اشتغال دارد. به سراغ او برويد و اين وظيفه‏ي خطير را بر عهده‏ي او بگذاريد. بزرگان راهي شمال شدند و آن عالم را يافتند. وقتي ماجرا را برايش بازگو کردند، گفت: حق با شيخ است. من از ايشان بهتر درس خوانده‏ام، ولي اکنون مدتي است که از فضاي درس و بحث کناره‏گيري کرده‏ام و قطعا حضور ذهن شيخ را ندارم. پس به شيخ بفرماييد اين لباس فقط زيبنده او است و با خيال آسوده اين مسئوليت را بپذيرد.
بارها و بارها پيش آمده است که دو نفر هم زمان پاي در عرصه کسب علم نهاده‏اند،يکي از خانواده‏اي بزرگ و اهل علم و ديگري از خانواده‏ي معمولي، ولي پس از گذشت مدت زماني دومي بهتر رشد کرده و به مدارج بالاي علمي دست يافته است. چرا که صبر را نصب العين قرار داده و نفس خود را به بردباري فراخوانده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir