محاسب خود باشيد

نوع اصطلاح :
عنوان :
محاسب خود باشيد
انسان عاقل هميشه حساب دخل و خرج خود را دارد. هرگاه متوجه شد که درآمدش کمتر از مخارجش شده است، به فکر چاره مي‏افتد تا از راههاي ديگري درآمد تازه‏اي پيدا کند يا بالاجبار مخارج خود را کمتر کند. شخص مسلماني که آشنايي با ائمه طاهرين دارد و به روش ستوده‏ي آنان عمل مي‏کند، نيز بايد حساب کارهاي خوب و بد خود را داشته باشد تا گناهان خود را جبران کرده و بر کارهاي نيک خود بيفزايد.
حق علي کل مسلم يعرفنا، ان يعرض عمله في کل يوم و ليلة علي نفسه، فيکون محاسب نفسه، فان راي حسنة استزاد منها. و ان راي سيئة استغفر منها، لئلا يخزي يوم القيمة [1] .
بر هر مسلماني که ما (ائمه) را مي‏شناسد، واجب است که کارهاي شبانه‏روز خود را به وجدان خود عرضه کند و محاسب خود باشد. اگر در اعمال خود کار نيکي ديد، آن را بيشتر نمايد، و اگر گناهي ديد از آن توبه کند، تا روز قيامت خوار نگردد.

پی نوشت ها:
[1] تحف. ص 301.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir