سرآمد کارها

نوع اصطلاح :
عنوان :
سرآمد کارها
ذکر خدا فقط اين نيست که تسبيح به دست گرفته، مثلا «سبحان‏الله» بگوييم. بلکه ذکر، معني ديگري هم دارد.
سيد الآعمال ثلاثة: انصاف الناس من نفسک حتي لا ترضي بشي‏ء الارضيت لهم مثله و مواساتک الاخ في المال و ذکر الله علي کل حال، ليس سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله أکبر و فقط، ولکن اذا ورد عليک شي‏ء امرالله عزوجل به، اخذت به، أواذاورد عليک شي‏ء نهي الله عزوجل عنه ترکته. [1] .
سرآمد کارها سه کار است: انصاف دادن با مردم، به طوري که آنچه را براي خود مي پسندي مانند آن را براي مردم بپسندي، مواسات و کمک مالي به برادر ديني و به ياد خدا بودن در هر حال. به ياد خدا بودن فقط به گفتن «سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر» نيست؛ بلکه يادآوري خدا آن است که هرگاه کاري براي تو پيش آمد که خداوند به آن امر کرده است، آن را انجام دهي يا اگر کاري براي تو پيش آمد که خداوند از آن نهي فرموده است آن را ترک کني.

پی نوشت ها:
[1] اصول کافي. ج 2، ص 144.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir