البتريه

نوع اصطلاح :
عنوان :
البتريه
فرقه بتريه نيز يکي از فرقه‏هاي زيديه است. آنان اصحاب و ياران کثير النوي و حسن بن صالح بن حي، و سالم بن ابي حفصه و حکم بن عيينه، و سلمة بن کهيل، و ابي المقدام ثابت الحداد مي‏باشند. آنها کساني هستند که ابتدا مردم را به ولايت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام دعوت کردند و سپس ولايت و امامت ابوبکر و عمر را نيز به آن آميخته نمودند لکن از عثمان و طلحه و زبير و عايشه مذمت کردند. گفته شده که به اين علت بتريه ناميده شدند که جناب زيد بن علي بن الحسين عليه‏السلام به آنان فرمود: «شما رشته‏ي اعتقاد و امر ما را قطع نموديد [و آن را آميخته به باطل کرديد]، خدا رشته‏ي شما را [از دين خود] قطع نمايد.»
و نيز گفته شده به اين علت بتريه ناميده شدند که منسوب به کثير النوي بودند و او ابتر اليد بود [يعني يک دست داشت] البته اگر اين نسبت صحيح باشد بايد آنها را ابتريه مي‏گفتند نه بتريه.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir