امام صادق و مرد جبل عاملي

نوع اصطلاح :
عنوان :
امام صادق و مرد جبل عاملي
قطب راوندي و ابن‏شهرآشوب از هشام بن الحکم روايت کرده‏اند که مردي از ملوک جبل از دوستان حضرت صادق عليه‏السلام بود و هر سال به حج مي‏رفت و قبل از سفر حج وارد مدينه مي‏شد و به ملاقات امام صادق عليه‏السلام مي‏رفت. حضرت او را منزل مي‏داد و او از کثرت محبت و ارادتي که به امام صادق عليه‏السلام داشت، ماندن خود را در خانه‏ي آن حضرت طول مي‏داد. يک نوبت که به مدينه آمده بود و مهمان امام صادق عليه‏السلام بود، وقتي مي‏خواست از خدمت امام مرخص شود، ده هزار درهم به آن حضرت داد و گفت تا براي او خانه‏اي در مدينه بخرد که هر گاه به مدينه مي‏آيد، مزاحم آن حضرت نشود.
امام عليه‏السلام آن مبلغ را از مرد جبل عاملي گرفت و او به جانب حج رفت. چون از حج مراجعت کرد و خدمت حضرت شرفياب شد، عرض کرد:
براي من خانه خريديد؟
حضرت فرمود: بلي.
سپس کاغذي به او داد و گفت: اين قباله‏ي آن خانه است.
مرد چون قباله را خواند، ديد نوشته شده است:
بسم الله الرحمن الرحيم
اين قباله‏ي خانه‏اي است که جعفر بن محمد خريده از براي فلان بن فلان جبلي و آن خانه واقع است در فردوس برين محدود به حدود اربعه: حد اول به خانه‏ي رسول خدا صلي الله عليه و آله، حد دوم به خانه‏ي اميرالمؤمنين عليه‏السلام، حد سوم به خانه‏ي حسن بن علي عليه‏السلام، حد چهارم به خانه‏ي حسين بن علي عليه‏السلام. اميدوارم که حق‏تعالي از تو قبول فرموده باشد و عوض در بهشت به تو عطا فرمايد.
پس آن مرد قباله را بگرفت و با خود داشت تا گاهي که عمرش منقضي شد و علت موت او را دريافت. پس جميع اهل و عيال خود را جمع کرد و ايشان را قسم داد و وصيت کرد که: چون مردم، اين نوشته را در قبر من بگذاريد.
ايشان نيز چنين کردند. روز ديگر که سر قبرش رفتند، همان نوشته را يافتند که در روي قبر بود و بر آن نوشته شده بود که به خدا سوگند جعفر بن محمد عليه‏السلام بدانچه براي من گفته و نوشته بود، وفا کرد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] منتهي الآمال، ج 2، صص 246 و 247.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir