جاروديه

نوع اصطلاح :
عنوان :
جاروديه
يکي ديگر از فرقه‏هاي زيديه فرقه‏ي جاروديه است که منسوب به زياد بن منذر ابي الجارود سرجوب اعمي‏ کوفي است. به آنان سرجوبيه نيز مي‏گويند. گفته شده که سرجوب نام شيطان کوري است که ساکن درياست و ابوالجارود به نام سرحوب ناميده شده است. وي از اصحاب امام باقر و امام صادق عليه‏السلام بود و چون زيد قيام نمود اعتقاد او تغيير کرد.
از امام صادق عليه‏السلام نقل شده که آن حضرت او را به علت تکذيب و تکفير او لعنت نمود و کثير النوي و سالم بن ابي حفصه نيز همانند او بودند و درباره‏ي او نيز روايت شده که چشم و دل او کور گرديد. [1] .
جاروديه معتقدند که مردم بعد از رسول خدا صلي الله عليه و آله در معرفت به امام خود کوتاهي نمودند؛ چرا که براي آنان امکان شناخت امام عليه‏السلام وجود داشت. آنان مي‏گويند: مردم بعلت بيعت با ابوبکر و عمر کافر شدند. اين گروه خلافت و امامت عمر و ابوبکر و عثمان را صحيح نمي‏دانند، بلکه آنان را کافر مي‏دانند به دليل اين که با علي عليه‏السلام بيعت نکردند و خود ادعاي امامت نمودند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] الفرق بين الفرق، ص 23، الملل و النحل ج 1 / 164.
[2] به شرح حال او در کتب رجال مراجعه شود.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir