اسماعيليه

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسماعيليه
يکي از فرقه‏هاي شيعه [چنان که گذشت] فرقه‏ي اسماعيليه است. که اعتقاد آنان به امامت اسماعيل فرزند امام صادق عليه‏السلام بوده و اين اعتقاد در زمان خود امام صادق عليه‏السلام وجود داشته است. البته اين عقيده در بعضي از پيروان اين فرقه به صورت مظنه و گمان مطرح بوده است. [نه به وجه يقين و اعتقاد قطعي]؛ چرا که امامت [نوعا] در فرزند بزرگ تر قراري گرفته و اسماعيل فرزند بزرگ تر امام صادق عليه‏السلام بوده است. افزون بر اين که اسماعيل صاحب کمال و فضيلت نيز بوده است. و از آن جا که اعتقاد بعضي از پيروان اين فرقه به صورت مظنه بوده [و يقيني نبوده است] هنگامي که اسماعيل در زمان حيات پدر از دنيا رفت آنها فهميدند که اشتباه فکر مي‏کرده‏اند.
کساني که پس از مرگ اسماعيل نيز به امامت او اصرار داشتند، چند فرقه‏اند. چرا که بعضي از آنان مرگ او را در زمان پدر انکار نمودند و گفتند: مرگ اسماعيل - از ناحيه‏ي پدرش امام صادق عليه‏السلام - براي مشتبه کردن امر او بر مردم بوده است؛ چرا که آن حضرت بر جان اسماعيل هراس داشت و به اين جهت او را از مردم پنهان مي‏نمود. پس آنان گمان کردند که اسماعيل نمي‏ميرد تا مالک روي زمين شود و بر مردم حکومت نمايد و او قائم موعود است. و ادعا نمودند که امام صادق عليه‏السلام به امامت او اشاره نموده است و گفتند: هنگامي که مرگ او ظاهر شد ما دانستيم که امام صادق درست فرموده و اسماعيل همان امام قائم است که نمي‏ميرد تا قيام نمايد. [اينها ادعاهايي است که اين فرقه نموده‏اند].
بعضي از آنان نيز مرگ اسماعيل را پذيرفتند و گفتند: امامت به فرزند اسماعيل محمد منتقل گرديده است؛ چرا که امامت تنها به اعقاب و فرزندان منتقل مي‏شود و در دو برادر قرار نمي‏گيرد مگر امام حسن و امام حسين عليهماالسلام، و چون اسماعيل از دنيا رفت واجب است امامت بعد از امام صادق عليه‏السلام به محمد بن اسماعيل منتقل شود و صحيح نيست به موسي بن جعفر که برادر اسماعيل است منتقل شود چنان که با بودن علي بن الحسين محمد بن الحنفيه حق امامت پيدا ننمود. پيروان اين قول را «مبارکيه» مي‏گويند، چرا که رئيس آنان شخصي به نام مبارک بوده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir