مذاهب و نحل زمان امام صادق

نوع اصطلاح :
عنوان :
مذاهب و نحل زمان امام صادق
در سابق اشاره شده که مذاهب و عقايد و آرائي که پس از سقيفه بالاخص بعد از جنگ نهروان و ظهور خوارج بروز کرد که بر امام واجب گرديد درباره رفع اين شبهات و ريشه کن نمودن عقايد موهوم و خرافي شروع به طرح موضوع توحيد نمود و در خلال استدلال اين توهمات را ريشه کن فرمايد اکنون به اصول فرق اسلامي در اين عصر مي‏پردازيم.
حديثي از پيغمبر صلي الله عليه و آله و سلم نقل شده که فرمود ستفرق امتي علي ثلاث و سبعين فرقة کلهم في النار الا الواحده اين پيش بيني و اخبار از آينده از اعجاز پيغمبر خدا صلي الله عليه و آله و سلم مي‏باشد که مي‏ديد تفرقه امت متعاقب تفرقه ساير اممي که به رهبري پيغمبران سلف دعوت شده‏اند 73 فرقه خواهند شد و آن فرقه‏اي که ناجي و رستگار است دسته‏اي هستند که پيرو اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب و يازده نفر اولاد او مي‏باشند و به فرقه اماميه و شيعه اثني‏عشريه مشهور و معروف شده‏اند از اين 73 فرقه آنها که در عصر امام ششم فعاليت داشتند و متشکل و منشعب و مشاراليه بودند چهار فرقه بودند.
1- مرجئه 2- معتزله 3- شيعه 4- خوارج. اين چهار فرقه موجه بودند ولي فرقه ديگر به نام غلات وجود داشتند که آنها کافر شناخته شدند.
جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه‏
چون نديدند حقيقت ره افسانه زدند

اذا افترقت في الدين سبعين فرقة
و نيفا کما قد جاء في واضح النقل‏

و لم يک منهم ناجيا غير واحد
نبين لنايا ذالنباهة والفضل‏

افي الفرقة الهلاک آل محمد
ام الفرقة الناجون ايهما قل لي‏

فان قلت هلاکا کفرت و ان‏
نجوا فلما ذا قدم الغير بالفضل‏

فرقه‏هاي اسلام 73 فرقه خواهند شد يکي از آنها نجات خواهد يافت و باقي در دوزخ‏اند تو بيان کن که علي و اولادش اهل نجاتند يا ديگران اگر بگوئي اهل بيت رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم در هلاکند کافر مي‏شوي و اگر بگوئي آنها ناجي هستند پس چرا در خلافت او اختلاف مي‏کني
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir