چرا امامان به يک سؤال چند جواب مي‏دهند

نوع اصطلاح :
عنوان :
چرا امامان به يک سؤال چند جواب مي‏دهند
موسي بن اشيم گفت: خدمت امام صادق - عليه‏السلام - شرفياب شدم، و از حضرتش درباره‏ي مطلبي سؤال کردم، پاسخي به من دادند، در حالي که نشسته بودم شخصي وارد شد و درباره‏ي همان مطلب سؤال کرد، امام پاسخ ديگري که مخالف پاسخ من بود دادند، و هنگامي که شخص سومي آمد و درباره‏ي همان مطلب سؤال کرد، پاسخ امام به او غير از پاسخ من و پاسخ شخص دوم بود، اين مطلب باعث ترس من شد و بر من سنگين آمد.
هنگامي که همه رفتند و تنها شديم، حضرت به من نگاه کردند و فرمودند: اي ابن‏اشيم؛ گويا از آنچه پيش آمد نگران و ناراحت شدي؟
گفتم: بله - فدايت شوم - نگران و در تعجبم چگونه به يک سؤال سه پاسخ داده شد.
حضرت فرمودند: اي ابن‏اشيم، خداوند امر مديريت مملکتش را به داود واگذار کرد (تا هر طور که مناسب ديد حکومت کند.) و فرمود: (هذا عطاؤنا فامنن أو أمسک بغير حساب) [1] «اين عطاي ما است، به هر کس که مي‏خواهي (و صلاح مي‏بيني) ببخش، و از هر کس که مي‏خواهي امساک کن، و حسابي بر تو نيست (تو امين هستي)».
و امر دين (ونحوه‏ي بيان آن را) به پيامبرش محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - واگذار کرد (تا هر طور که صلاح مي‏داند اين کار را انجام دهد) و فرمود: (ما آتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا) [2] «آنچه را رسول خدا براي شما آورده بگيريد (و اجرا کنيد) و از آنچه نهي کرده خودداري نماييد».
و خداوند به ما واگذار نمود آنچه را به رسول اکرم محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - واگذار نمود، پس نگران و ناراحت مشو. [3] .
2- ابن‏حازم گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: چگونه است که من از شما مطلبي را مي‏پرسم، و شما پاسخ مرا مي‏گوئيد سپس ديگري به نزد شما مي‏آيد و به او در همان زمينه پاسخ ديگري مي‏دهيد؟
فرمود: ما مردم را (به اندازه‏ي عقلشان) زياد و کم جواب مي‏گوئيم.
گفتم: آيا اصحاب پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - بر آن حضرت راست گفتند يا دروغ بستند؟
فرمود: راست گفتند.
گفتم: پس چرا اختلاف پيدا کردند؟
فرمود: مگر نمي‏داني که مردي خدمت پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - مي‏آمد و از او مسأله‏اي مي‏پرسيد، و آن حضرت جوابش را مي‏فرمود، و بعدها به او جوابي مي‏داد که جواب اول را نسخ مي‏کرد، پس بعضي از احاديث بعض ديگر را نسخ کرده است. [4] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي ص: آيه‏ي 39.
[2] سوره‏ي حشر: آيه‏ي 7.
[3] الاختصاص: 329، بحارالأنوار: ج 23، ص 185، ح 53.
[4] اصول کافي: ج 1، ص 8، ح 3.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir