خدا چگونه مي‏شنود و مي‏بيند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
خدا چگونه مي‏شنود و مي‏بيند؟
بعد از سؤال مذکور: زنديق پرسيد: مي‏گوئيد خدا شنوا و بيناست؟
فرمود: او شنوا و بينا است، شنواست بدون عضو (گوش)، بينا است بدون ابزار (چشم)، بلکه به نفس خود مي‏شنود و به نفس خود مي‏بيند.
اينکه مي‏گوئيم: شنواست، و به نفس خود مي‏شنود، بيناست و به نفس خود مي‏بيند، معنيش اين نيست که او چيزي است و نفس چيزي ديگر، بلکه خواستم آنچه در دل دارم به لفظ آورم، چون از من پرسيده‏اي مي‏خواهم به تو سؤال کننده بفهمانم (لذا بايد با الفاظي که تو با آنها مأنوسي مقصود خود را ادا کنم).
حقيقت اين است که مي‏گويم: او با تمام ذاتش مي‏شنود و معني تمام اين نيست که او را بعضي باشد، بلکه خواستم به تو بفهمانم ومقصودم را به لفظ آورم، و برگشت سخنم اين است که او شنوا، بينا، دانا و آگاه است بي آنکه ذات و صفت او اختلاف کثرت پيدا کنند . [1] .
سؤال کننده پرسيد: پس خدا چه باشد؟
امام فرمود: او رب (پروردگار) است، او معبود است، او الله است، اينکه مي‏گوئيم «الله» است نظرم اثبات حروف الف، لام، هاء، راء، باء نيست، بلکه برگشت به معنائي و چيزي است که خالق همه چيز است، و سازنده‏ي آنها، و مصداق اين حروف همان معنائي است که الله، رحمن، رحيم، عزيز و اسماء ديگرش ناميده مي‏شود و او است معبود بزرگ و والا. [2] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافي، ج 1، ص 551.
[2] اصول کافي، ج 1، ص 84.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir