الله از چه مشتق است؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
الله از چه مشتق است؟
هشام بن حکم گويد: از حضرت صادق - عليه‏السلام - راجع به اسماء خدا و اشتقاق آنها پرسيدم که «الله» از چه مشتق و گرفته شده است.
فرمود: از «أله» و إله مألوهي (يعني پرستش کننده) لازم دارد، و نام؛ غير صاحب نام است.
کسي که نام را بدون صاحب نام بپرستد کافر است، وچيزي نپرستيده، و کسي که نام و صاحب نام را پرستد کافر است و دو چيز پرستيده، و هر کس صاحب نام را پرستد نه نام را؛ اين يگانه پرستي است. اي هشام فهميدي؟
عرض کردم: بيشتر بفرمائيد.
فرمود: خدا را نود و نه نام است؟ اگر هر نامي همان صاحب نام باشد، بايد هر کدام از نامها معبودي باشند، ولي خدا خود معنائي است که اين نامها بر او دلالت مي‏کنند، و همه غير خود او هستند.
اي هشام؛ کلمه‏ي «نان» نامي است براي خوردني، و کلمه «آب» نامي است براي آشاميدني، و کلمه «لباس» نامي است براي پوشيدني، و کلمه «آتش» نامي است براي سوزنده.
اي هشام؛ آيا طوري فهميدي که بتواني دفاع کني، و در مبارزه با دشمنان ما و کساني که همراه خدا چيز ديگري را پرستند پيروز شوي؟
گفتم: آري.
فرمود: اي هشام، خدايت بدان منتفع گرداند، و استوارت دارد.
هشام گويد: از زماني که از آن مجلس برخاستم تا به امروز کسي نتوانست در مباحثه‏ي توحيد بر من غلبه کند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافي ج 1 ص 117 ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir