معني اول و آخر چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
معني اول و آخر چيست؟
ابن ابي‏ يعفور گويد: از حضرت صادق - عليه‏السلام - راجع به کلام خدا: (هو الأول و الآخر) [1] «او اول و آخر است» پرسيدم، و گفتم: معني اول را فهميدم، و اما آخر را شما تفسير نمائيد.
فرمود: چيزي نيست مگر اينکه نابود مي‏شود يا دگرگون مي‏گردد، يا نابودي و دگرگوني از خارج به او راه پيدا مي‏کند، از رنگي به رنگ ديگر در مي‏آيد، يا از شکلي به شکل ديگر متشکل مي‏شود، يا از صفتي به صفت ديگر، و از زيادي به کمي، و از کمي به زيادي گرايد؛ جز پروردگار جهانيان که تنها اوست که هميشه به يک حالت بوده و هست، اوست اول و پيش از هر چيز، و اوست آخر براي هميشه، صفات و اسماء گوناگوني که بر غير او وارد مي‏شود و بر او وارد نمي‏شود.
مانند انسان که گاهي خاک و گاهي گوشت و خون و گاهي استخوان پوسيده و نرم شده است، و مانند غوره‏ي خرما که گاهي بلح وگاهي بسر و گاهي خرماي تازه و گاهي خرماي خشک است که اسماء و صفات مختلف بر آن وارد مي‏شود، و خداي جل و عز بر خلاف آن است. [2] .
ميمون بان گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - شنيدم که راجع به اول و آخر سؤال شد فرمود: اولي است که پيش از او اولي نبوده و آغازي او را سبقت نگرفته (هيچ چيزي پيش از او پديد نيامده).
و آخري است که آخريتش از ناحيه‏ي پايان نيست، چنانکه از صفت مخلوقات فهميده مي‏شود (مثلا مي‏گوئيم: جمعه آخر هفته است که آخر بودن جمعه از ناحيه‏ي پايان هفته بودنش مي‏باشد).
ولي قديم است، اول است، آخر است، هميشه بوده، و هميشه مي‏باشد، بدون آغاز و بدون پايان، پديد آمدن بر او وارد نشود، و از حالي به حالي دگرگون نمي‏شود، خالق همه چيز است. [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي حديد: آيه 3.
[2] اصول کافي: ج 1 ص 156 ح 5.
[3] اصول کافي: ج 1 ص 175 ح 6.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir