آيا خدا غائب است؟ و آيا او در همه جا هست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
آيا خدا غائب است؟ و آيا او در همه جا هست؟
عيسي بن يونس گويد: ابن ابي‏العوجاء در بعضي از مباحثاتش با امام صادق - عليه‏السلام - به آن حضرت عرض کرد: شما نام خدا را بردي، و به ناپيدائي حواله دادي.
حضرت فرمود: واي بر تو چگونه ناپيداست کسي که نزد مخلوقش حاضر است و از رگ گردن به ايشان نزديکتر است (پس او زندگي بخش و مدبر انسان است) سخنان آنها را مي‏شنود، وخودشان را مي‏بيند و رازشان را مي‏داند؟
ابن ابي‏العوجاء گفت: مگر او در همه جا هست؟ وقتي در آسمان است چگونه در زمين باشد؟ و هنگامي که در زمين است چگونه در آسمان باشد؟
حضرت فرمود: تو (با اين بيانت) مخلوقي را توصيف کردي که چون از مکاني برود جائي او را فراگيرد و جائي از او خالي شود، و در جايي که آمده از جايي که بوده خبر ندارد که چه پيش آمد کرده، ولي خداي عظيم الشأن، و سلطان جزا بخش هيچ جا از او خالي نيست، و هيچ جا او را فرا نگيرد، و به هيچ مکاني نزديکتر از مکان ديگر نيست. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافي: ج 1 ص 170 ح 3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir