آيا پيامبر پروردگارش را ديد؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
آيا پيامبر پروردگارش را ديد؟
هشام گويد: نزد امام صادق - عليه‏السلام - بودم آنگاه که معاويه بن وهب و عبد الملک بن اعين بر ايشان وارد شدند پس معاويه به ايشان گفت: اي فرزند رسول خدا؛ چه مي‏گوئي درباره‏ي روايتي که در آن آمده است که رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - پروردگارش را ديد، بر چه صورتي او را ديد؟
و آن روايتي که (اهل سنت) روايت مي‏کنند که مؤمنين پروردگارشان را در بهشت مي‏بينند بر چه صورتي او را مي‏بينند؟
حضرت تبسمي کردند سپس فرمودند: اي معاويه؛ چقدر زشت است براي مردي که هفتاد سال يا هشتاد سال بر او بگذرد، و در ملک خدا زندگي کند، و از نعمتهايش بهره‏مند شود، با اين حال خدا را حق المعرفه و آن سان که سزاوار است نشناسد.
سپس حضرت گفتند: اي معاويه؛ همانا محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - پروردگار - تبارک و تعالي - را با چشم سر نديد و رؤيت و ديدن به دو صورت است: رؤيت قلبي و رؤيت چشم، پس اگر مرادشان از رؤيت؛ رؤيت قلبي است صحيح مي‏گويند.
و اگر مرادشان رؤيت چشم باشد در اين صورت به خدا و آياتش کافر شده‏اند، زيرا رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - فرمودند: هر که خدا را به مخلوقش تشبيه کند کافر شده است. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار: ج 4 ص 33 ح 10.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir