آيا خدا شريک و يا ضد دارد؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
آيا خدا شريک و يا ضد دارد؟
زنديق گفت: خبر ده به من آيا خداي عزوجل در ملکش شريک دارد، يا ضدي در تدبير او هست؟
حضرت فرمود: نه.
زنديق گفت: پس اين فساد موجود در جهان چيست؟ اين حيوانات درنده، و اين حشرات مخوف، و اين مخلوقات معلول، و کرمها و پشه‏ها و مارها و گژدمها در حالي که تو مدعي شدي او نمي‏آفريند، چيزي را مگر به علتي (و حکمتي)، زيرا او کار عبث و بيهوده انجام نمي‏دهد.
امام - عليه‏السلام - فرمودند: مگر نه اينکه تو مي‏گوئي عقربها براي درد مثانه، و ريگ (سنگ مثانه)، و کسي که مبتلا به شب ادراري در بستر است نافع و مفيد است؟ و مگر نه اينکه تو مي‏گوئي بهترين دوا براي پاره‏اي از بيماريها گوشت مارها است، و اينکه هرگاه مبتلا به جذام از گوشت آنها به ضميمه‏ي «شب» بخورد براي او مفيد است؟ و مي‏گوئي کرم سرخي که لاي خاک زمين يافت مي‏شود براي بيماري «آکلة» نافع و مفيد است.
گفت: بله.
حضرت فرمودند: اما پشه و کک پس بعضي از آنها بدين جهت آفريده شده است تا روزي پرندگان باشد.
و اگر جبار ستمگري که بر خداوند تمرد کرد و ربوبيت و پروردگاري او را منکر شد به وسيله‏ي پشه به ذلت کشانده شود، آن هنگام خداوند ضعيف‏ ترين مخلوق خود را بر او مسلط مي‏کند تا اين که قدرت و عظمت خود را به او نشان دهد تا اينکه اين پشه به بيني او وارد شده تا به مغز او برسد، و او را بکشد.
و بدان اگر ما بر اسرار و خصوصيات هر چيزي که خدا آفريده است مطلع شويم، و بدانيم چرا آفريده، و براي چه آفريده است؟ در اين موقع با او در دانشش مساوي خواهيم شد، و هنگامي که هر چه او مي‏داند ما نيز بدانيم از او بي‏نياز خواهيم شد، و با او در دانش و علم يکسان خواهيم شد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] الاحتجاج: ج 2 ص 226، و 227 ح 223، بحارالأنوار: ج 10 ص 173.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir