چرا مؤمن مؤمن ناميده شد؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چرا مؤمن مؤمن ناميده شد؟
به امام صادق - عليه‏السلام - گفته شد: چرا مؤمن را مؤمن ناميده‏اند؟
حضرت فرمودند: زيرا خدا براي مؤمن نامي از نامهاي خود را برگرفته است، و لذا او را مؤمن ناميده است.
و نيز بدين جهت مؤمن ناميده شد چون از عذاب خدا در امان است. و نيز چون روز قيامت (به برکت منزلتي که نزد خدا دارد) به افراد معصيت کار امان مي‏دهد و خداوند کار او را امضاء مي‏کند.
و اگر مؤمن بخورد يا بياشامد يا قيام کند يا بنشيند يا بخوابد، يا آميزش کند يا به مکان آلوده‏اي مرور کند خداوند آن مکان را تا هفت طبقه زمين طاهر و پاک سازد به طوري که هيچ از آلودگي آن به او نرسد.
و نيز چون مؤمن روز قيامت همراه پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - است، پس مي‏گذرد بر شخصي که نسبت به او غضب کرده، نه ناصبي است و نه مؤمن و لکن مرتکب کبائر شده براي او منزلت عظمي نزد خدا مي‏بيند در حالي که مؤمن را در دنيا ديده است، لذا مؤمن نزد خداوند براي او شفاعت مي‏کند و مي‏گويد: بارالها؛ اين بنده‏ات را به من ببخش.
خداوند متعال درخواست او را اجابت مي‏کند.
سپس حضرت فرمود: خدا اين مطلب را (يعني شفاعت) در قرآن متذکر شده است آنجا که مي‏گويند: (فما لنا من شافعين) [1] «ما ديگر شفيع نداريم» از پيامبران (و لا صديق حميم) [2] «و نه دوست صميمي» از همسايگان و خويشاوندان.
پس هنگامي که مأيوس از شفاعت مي‏شوند گويد - يعني آنکه مؤمن نيست -: (فلو أن لنا کرة فنکون من المؤمنين) [3] «اي کاش بار ديگر به دنيا برمي‏گشتيم تا اينکه مؤمن مي‏شديم».[4] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي شعراء: آيه‏ي 100.
[2] سوره‏ي شعراء: آيه‏ي 101.
[3] بحارالأنوار: ج 64 ص 63 ح 7.
[4] سوره‏ي شعراء آيه‏ي 102.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir