تشکر از پيامبر شرک است؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
تشکر از پيامبر شرک است؟
نقل شده است: روزي ابوحنيفه با امام صادق - عليه‏السلام - غذا مي‏خورد، و هنگامي که امام صادق - عليه‏السلام - دست از غذا کشيد فرمود: حمد و سپاس مخصوص خدائي است که پرورش دهنده‏ي جهانيان است. بارالها، اين از ناحيه‏ي تو و از ناحيه‏ي پيامبر تو - صلي الله عليه و آله و سلم - است.
ابوحنيفه گفت: اي اباعبدالله، آيا با خدا شريکي قرار دادي؟
امام - عليه‏السلام - فرمودند: واي بر تو، خداوند متعال در کتاب عزيزش مي‏فرمايد: (و ما نقموا الا أن أغناهم الله و رسوله من فضله) [1] «آنها فقط از اين انتقام مي‏گيرند که خداوند و رسولش، آنان را به فضل (و کرم) خود بي‏نياز ساختند!»
و در جائي ديگر مي‏فرمايد: «ولو أنهم رضوا ما آتاهم الله و رسوله و قالوا حسبنا الله سيؤتينا الله من فضله و رسوله) [2] «و اگر آنها به آنچه که خدا و پيامبرش به آنان داده بود راضي مي‏شدند، و مي‏گفتند: خداوند براي ما کافي است! به زودي خدا و رسولش، از فضل خود به ما مي‏بخشند؛ (براي آنها بهتر بود)!»
ابوحنيفه گفت: به خدا مثل اينکه تا حال اين دو آيه را هرگز در قرآن کريم نخوانده‏ام و از کسي نشنيده‏ام.
امام صادق - عليه‏السلام - فرمود: بله؛ خوانده بودي و شنيده بودي ولي خداوند متعال درباره‏ي تو و امثال تو اين آيه را نازل فرموده است: (أم علي قلوب أقفالها) [3] .
«يا بر دلهايشان قفل نهاده شده است؟!»، و باز خداي متعال فرموده: (کلا بل ران علي قلوبهم ما کانوا يکسبون) [4] «چنين نيست که آنها مي‏پندارند، بلکه اعمالشان چون زنگاري بر دلهايشان نشسته است!»

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي توبه آيه‏ي 74.
[2] سوره‏ي توبه آيه‏ي 59.
[3] سوره‏ي محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - آيه‏ي 24.
[4] سوره‏ي مطففين آيه‏ي 14.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir