زنده کردن محمد بن حنفيه به اذن خداوند

نوع اصطلاح :
عنوان :
زنده کردن محمد بن حنفيه به اذن خداوند
روزي اسماعيل حميدي، يکي از اهالي مدينه، نزد امام صادق (عليه‏السلام) آمد و گفت: يابن رسول الله (صلي الله عليه و اله) من شنيده ام که شما فرموده ايد، من محب کامل شما نيستم در حالي که من عمرم را در محبت شما فاني کردم و مردم را هم به طرف شما دعوت کردم.
امام صادق عليه السلام فرمود: «آيا تو در حق محمد حنفيه نگفتي تا کي اي پسر وصي پيغمبر (صلي الله عليه و اله)! تو زنده باشي، روزي بخوري، در کوه رضوي اقامت کني، پيوسته در آن جا باشي، ديده نشوي و حال آنکه از ذوق و عشق تو ديوانه باشيم؛ آيا تو قائل نشدي که محمد بن حنفيه همان قائم است...
واي بر تو! رسول خدا (صلي الله عليه و اله)، علي، حسن و حسين (عليهماالسلام)،
بهتر از محمد بن حنفيه بودند و مرگ را چشيدند».
اسماعيل گفت: آيا براي جمله‏ي خودت دليلي داري؟
امام صادق (عليه‏السلام) فرمود: «بلي، بدرستي که پدرم مرا خبر داد که او نماز خواند بر جنازه‏ي محمد بن حنفيه و در دفنش نيز حاضر بود». سپس امام، دست اسماعيل را گرفت و با هم به سوي قبري حرکت کردند؛ امام دست خود را به آن قبر زد و دعايي خواند در آن حال قبر شکافته شد و مردي که موهاي سر و ريشش سفيد بود از قبر بيرون آمده و در حالي که خاک از سر و صورتش مي ريخت، گفت: اي ابوهاشم! مرا مي شناسي؟ اسماعيل گفت: نه.
گفت: من محمد بن حنفيه هستم، همانا امام بعد از حسين (عليه‏السلام)،علي بن الحسين (عليه‏السلام) است و بعد از او، محمد بن علي (عليه‏السلام) و بعد از او، ايشان (يعني جعفر بن محمد (عليه‏السلام)) امام و پيشواي مردم زمين و زمان هستند؛ سپس سرش را در قبر کرد و قبر دوباره به حالت اوليه باز گشت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] منتهي الآمال.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir