پيامبران اولوالعزم کيانند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
پيامبران اولوالعزم کيانند؟
سماعه گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - معني فرمايش خدا: (فاصبر کما صبر أولوا العزم من الرسل) [1] «پس صبر کن آن گونه که پيامبران «اولوا العزم» صبر کردند»، پرسيدم.
حضرت فرمودند: (پيامبران اولوا العزم عبارتند از): نوح و ابراهيم و موسي و عيسي و محمد که صلوات خدا بر آنها و بر همه‏ي انبياء الهي باد.
گفتم: چگونه اولواالعزم شدند؟
حضرت فرمودند: چون نوح با کتاب و شريعتي فرستاده شد و هر پيامبري که پس از نوح - عليه‏السلام - آمد طبق کتاب و شريعت و برنامه‏ي نوح عمل مي‏کرد، تا اينکه ابراهيم - عليه‏السلام - با صحف فرستاده شد و وجوبا کتاب نوح کنار گذاشته شد اما نه از باب کفر به آن کنار گذاشته شد. و هر پيامبري پس از ابراهيم آمد طبق کتاب و شريعت و برنامه‏ي ابراهيم عمل نمود، تا اينکه حضرت موسي با تورات فرستاده شد، و با امر واجب (و مصلحت خاصي) صحف ابراهيم کنار گذاشته شد.
پس هر پيامبري که پس از موسي آمد طبق تورات و شريعت و برنامه‏ي موسي عمل نمود تا اينکه حضرت مسيح با انجيل فرستاده شد، و با امر واجب (و مصلحت خاصي) شريعت موسي و برنامه‏ي او کنار گذاشته شد.
پس هر پيامبري پس از مسيح آمد طبق شريعت و برنامه‏ي مسيح عمل نمود تا اينکه رسول خدا محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - فرستاده شد و بر قرآن و شريعت و برنامه خود آمد.
بنابراين؛ حلال او حلال است تا روز قيامت، و حرام او حرام است تا روز قيامت، اينها اولواالعزم از پيامبران هستند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي احقاف آيه‏ي 35.
[2] بحارالأنوار: ج 10 ص 56 ح 55.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir