روحي که در آدم دميده شد چه روحي بود؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
روحي که در آدم دميده شد چه روحي بود؟
1- احول گويد: از حضرت صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي روحي که در آدم دميده شد پرسيدم که خدا مي‏فرمايد: (فاذا سويته و نفخت فيه من روحي) [1] «هنگامي که کار آن (عنصر) را معتدل ساختم، و در او از روح خود (يک روح شايسته و بزرگ) دميدم».
حضرت فرمود: آن روح مخلوق و آفريده است، و روحي که در عيسي مي‏باشد نيز همان روح مخلوق است. [2] .
2- محمد بن مسلم گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - راجع به قول خداي عزوجل: (و نفخت فيه من روحي) «و از روح خود در او دميدم» پرسيدم که آن دميدن چگونه بود؟
فرمود: روح مانند باد متحرک است و براي آن روح ناميده شد که نامش از ريح (باد) مشتق است، و چون ارواح همجنس باد هستند روح را از لفظ ريح بيرون آورد.
و علت اينکه آن را به خود نسبت داد، زيرا که آن را بر سائر ارواح برگزيد، چنانکه نسبت به يک خانه از ميان خانه‏ها فرموده: خانه‏ي من (و آن کعبه است) و نسبت به يک پيغمبر (ابراهيم) از ميان پيغمبران فرموده است خليل من و نظائر اينها و همه‏ي اينها مخلوق و ساخته شده و پديد آمده و پروريده و تحت تدبيرند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي حجر آيه‏ي 29.
[2] اصول کافي: ج 1 ص 181 ح 1.
[3] اصول کافي: ج 1 ص 181 ح 3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir