امام صادق و کرامات در اعلام حوادث

نوع اصطلاح :
عنوان :
امام صادق و کرامات در اعلام حوادث
اعلام حوادث دو نوع است يک نوع از گذشته و نوعي از آينده است اکثر کهنه و سحره و مرتاضين هند از گذشته دوري که همه بي‏خبرند بدون آنکه مراجعه به تاريخ کرده باشند خبر مي‏دهند يا از حروف اعداد و رمل و اسطرلاب مي‏توانند از آينده خبر دهند که آن هم غالب درست درنمي‏آيد ولي امام که مؤيد من عندالله است و از سرچشمه وحي و الهام رباني سرچشمه مي‏گيرد و در مکتب ربوبي تربيت مي‏شود گذشته در نظر او چون آينده است و آينده مانند گذشته است به هر دو جانب به يک نظر مي‏نگرد و از هر دو خبر مي‏دهد در اين اعلام و اخبار از حوادث وقايع وسايط فني مانند حروف و اعداد در کار نيست بلکه به صفاي نفساني مي‏بيند و به علم مي‏داند و خبر مي‏دهد.
امام جعفرصادق عليه‏السلام که از خاندان رسالت و عالم به گذشته و آينده تا روز قيامت بوده از اکثر وقايع خبر مي‏داد و به سبب اهميت موضوع در مصاديق خاص مفاهيم کلي را بيان مي‏فرمود و اعلام حوادث مي‏کرد - يکي از مواردي که خبر داد همانطور شد راجع به سقوط بني‏اميه و طلوع بني‏عباس و محمد و ابراهيم بود خبر داد - و همچنين شعيب بن ميثم تمار که از اصحاب او بود خبر داد که مرگ تو نزديک شده است.
فرمود يا شعيب ما احسن بالرجل ميموت و هو لنا ولي و يعادي عدونا.
يعني هيچ چيزي براي مرد بهتر از مرگ نيست ما آن را دوست مي‏داريم و دشمنان ما آن را دشمن مي‏دارند.
يا شعيب والله اني لا اعلم ان من ما علي هذا انه لعلي حال حسنه به خدا سوگند من مي‏دانم که اگر بر اين حال کسي بميرد «يعني حال ايمان به مرگ و ايمان به ولايت اهل‏بيت» با بهترين حالي درگذشته است.
قال (ع) يا شعيب احسن الي نفسک وصل قرابتک و تعاهد اخوانک و لا تستبد بالشي‏ء تقول ادخر لنفسي و عيالي ان الذي خلقهم هو الذي يرزقهم.
اي پسر تمار به نفس خودت نيکي کن - صله رحم کن - خويشان و اقرباء ببين با دوستان وفاء به عهد نما و چيزي را اندوخته مکن که خداي بزرگ رازق عيال و اولاد تو و همه مي‏باشد او است که بندگان را آفريده و رزق آنها را مي‏دهد شعيب به وصاياي امام ششم عمل کرد و يک ماه پس از اين خبر درگذشت. [1] .
امام صادق عليه‏السلام خبر داد که اسحقاق بن عمار صيرفي که از روات موثق و جليل‏القدر بود به زودي در شهر ربيع خواهد مرد اسحاق عرض کرد يابن رسول‏الله مردم مال فراوان نزد من دارند و من از بسياري طلب دارم مي‏ترسم بميرم و حساب من با مردم بماند فقال عليه‏السلام اجمع اموالک في شهر ربيع فرمود اموال خودت را جمع کن ماه ربيع ماه آخر عمر تو است و در همان ماه هم مرد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] مدينة المعاجز به نقل الامام الصادق ص 290 ج 1.
[2] رجال کشي در احوال معلي ص 239.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir