براي پیامبر چند همسر جائز است؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
براي پیامبر چند همسر جائز است؟
حلبي گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره معني فرمايش خدا: (يا أيها النبي انا أحللنا لک أزواجک) [1] «اي پيامبر، ما همسران تو را که مهرشان را پرداخته‏اي براي تو حلال کرديم» سؤال نمودم، و پرسيدم که چند همسر جايز است پيامبر اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - بگيرد؟
حضرت صادق - عليه‏السلام - فرمود: هر چقدر که بخواهد.
گفتم: پس معني فرمايش خدا: (لا يحل لک النساء من بعد و لا أن تبدل بهن من أزواج) [2] «بعد از اين ديگر زني بر تو حلال نيست و نمي‏تواني همسرانت را به همسران ديگري مبدل کني» چيست؟
حضرت فرمود: براي پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - جايز است که با هر کدام يک از دختران عمو و عمه و دائي و خاله‏ي خود و همسرانش که با او هجرت کردند که خواست ازدواج کند، و براي پيامبر جايز شده است تا با هر زني از دختران مؤمنين بدون مهريه ازدواج کند و اين همان است از طريق بخشيدن صورت مي‏گيرد، و اين چنين ازدواجي براي غير رسول الله - صلي الله عليه و آله و سلم - جايز نيست، بلکه بايد مهريه‏اي باشد، و اين همان فرمايش خدا است: (و امرأة مؤمنة ان وهبت نفسها للنبي) [3] «و هرگاه زن با ايماني خود را به پيامبر ببخشد (و مهري براي خود نخواهد) چنانچه پيامبر بخواهد مي‏تواند او را به همسري برگزيند».
گفتم: معني اين فرمايش خدا: (ترجي من تشاء منهن و تؤوي اليک من تشاء) [4] «که (موعد) هر يک از همسرانت را بخواهي مي‏تواني به تأخير اندازي و هر کدام را بخواهي نزد خود جاي دهي» چيست؟
حضرت فرمود: (لا يحل لک النساء من بعد) «آنکه نزد خود جاي داده به همسري گرفته است، و آنکه تأخير انداخت به همسري نگرفته است.»
گفتم: معني اين فرمايش خدا: (حرمت عليکم أمهاتکم و بناتکم و أخواتکم) [5] «بعد از اين ديگر زني بر تو حلال نيست» چيست؟
حضرت فرمود: منظور زناني است که در اين آيه حرام شده‏اند: «حرام شده است بر شما، مادرانتان و خواهرانتان و دختران برادرانتان» تا آخر آيه.
و اگر مطلب همان بود که آنان مي‏گفتند (در آن صورت) آنچه براي شما حلال بود براي آن حضرت حلال نمي‏شد، چرا که شما هر کدام مي‏توانيد هر موقع خواستيد همسرانتان را به همسران ديگري مبدل کنيد، و لکن چنين نيست که آنها مي‏گويند. [6] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي احزاب آيه‏ي 50.
[2] سوره‏ي احزاب آيه‏ي 52.
[3] سوره‏ي احزاب آيه‏ي 50.
[4] سوره‏ي احزاب آيه‏ي 51.
[5] سوره‏ي نساء آيه‏ي 23.
[6] فروع الکافي: ج 2 ص 24، بحارالأنوار: ج 22 ص 206 ح 28.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir