معني «اين عطاي ما است...»

نوع اصطلاح :
عنوان :
معني «اين عطاي ما است...»
زيد شحام گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - راجع به قول خداي تعالي: (هذا عطاؤنا فامنن أو أمسک بغير حساب) [1] «اين عطاء ما است به هر کس مي‏خواهي ببخش و از هر کس مي‏خواهي امساک کن و حسابي بر تو نيست» پرسيدم.
حضرت فرمود: خدا به سليمان سلطنت بزرگي داد (و اين آيه درباره‏ي او است) سپس اين آيه درباره‏ي رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - جاري گشت. پس براي او روا بود که هر چه خواهد به هر که خواهد ببخشد، و از هر که خواهد بازگيرد.
و خدا به او بهتر از آنچه به سليمان داد عطا فرمود، زيرا فرموده است: (و ما أتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا) [2] «آنچه را رسول براي شما آورده بگيريد، و از آنچه منعتان کرده باز ايستيد» پس اختيارات سليمان نسبت به مال دنيا بود و اختيارات رسول خدا نسبت به امر و نهي بندگان در امور ديني است).[3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي ص آيه‏ي 39.
[2] سوره‏ي حشر آيه‏ي 7.
[3] اصول کافي، ج 2 ص 9 ح 10.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir