قرآن مخلوق است يا نيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
قرآن مخلوق است يا نيست؟
عبدالرحيم مي گويد : توسط عبدالملک بن أعين نامه‏اي به محضر امام صادق - عليه‏السلام - نوشتم که: فدايت شوم؛ مردم درباره‏ي قرآن نظريه‏هاي مختلف مي‏دهند اختلاف نمودند، گروهي مدعي شدند که قرآن کلام خدا است مخلوق نيست، و گروهي ديگر مي‏گويند: کلام خدا مخلوق است.
حضرت در جواب نوشتند: قرآن کلام خدا است، و حادث است و مخلوق نيست، و با خداي متعال ازلي نيست، خداوند برتر و بالاتر از اين است.
خداوند عزوجل بود در حالي که چيزي - نه شناخته شده و نه چيز ناشناخته - با خدا نبود.
و خداي عزوجل بود در حالي که نه متکلم و نه مريد (و خواستار چيزي)، و نه متحرک، و نه فاعل و کننده‏ي کاري بود، بلند مرتبه و عزيز است پروردگار ما، تمامي اين صفات محدث است و به هنگام حدوث فعل از او حادث شدند بلند مرتبه و عزيز است پروردگار ما.
و قرآن کريم کلام خدا است مخلوق نيست، در آن خبرهائي از گذشتگان است، و خبرهائي از آنچه در آينده بعد از شما خواهد پيش آيد، از ناحيه‏ي خدا بر محمد رسول الله - صلي الله عليه و آله و سلم - نازل شد. [1] .
- مرحوم صدوق - رحمه الله - مي‏فرمايد: معني فرمايش امام - عليه‏السلام - که فرمود: «مخلوق نيست» يعني تکذيب نمي‏شود، نه اينکه مقصود اين باشد که حادث نيست چرا که خود حضرت فرمودند: حادث است و مخلوق نيست و با خداي تعالي ازلي نيست... تا آخر.

پی نوشت ها:
[1] التوحيد: 159، بحارالأنوار ج 54 ص 84 ح 66.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir