چگونه قرآن در رمضان و در بيست سال نازل شد؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چگونه قرآن در رمضان و در بيست سال نازل شد؟
1- ابراهيم گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي تفسير و معني فرمايش خدا: (شهر رمضان الذي أنزل فيه القرآن) [1] «ماه رمضان ماهي است که قرآن، در آن نازل شده است» سؤال نمودم، و گفتم: چگونه قرآن در ماه رمضان فرو فرستاده شد در حالي که در طول بيست سال از اولش تا آخرش نازل شد؟
حضرت فرمود: قرآن يک جا در ماه رمضان به بيت المعمور فرو فرستاده شد، سپس در طول بيست سال از بيت المعمور نازل شد.
سپس حضرت فرمود: پيامبر اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - فرمود: صحف ابراهيم در شب اول ماه رمضان نازل شد. و تورات در ششم ماه رمضان نازل شد، و انجيل در شب سيزدهم ماه رمضان نازل شد، و زبور در هجدهم ماه رمضان نازل شد، و قرآن در بيست و چهارم ماه رمضان نازل شد. [2] .
2- حفص بن غياث گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - گفتم: خبر ده مرا درباره‏ي فرمايش خدا: (شهر رمضان الذي أنزل فيه القرآن) [3] «ماه رمضان ماهي است که قرآن در آن نازل شده است».قرآن چگونه در ماه رمضان نازل شده در حالي که قرآن کريم در مدت بيست سال نازل شده است؟
حضرت فرمود: قرآن کريم به طور يکپارچه در ماه رمضان به بيت معمور نازل شد سپس در مدت بيست سال از بيت معمور نازل شد. [4] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي بقره آيه‏ي 185.
[2] تفسير العياشي: ج 1 ص 80، بحارالأنوار: ج 94 ص 25 ح 61.
[3] سوره‏ي بقره آيه‏ي 185.
[4] أمالي صدوق (مترجم)، ص 62 ح 5.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir