مراد از اولويت پيامبر به مؤمنين چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
مراد از اولويت پيامبر به مؤمنين چيست؟
امام صادق - عليه‏السلام - فرمايد: پيغمبر - صلي الله عليه و آله و سلم - فرمود: «من از هر مؤمني به خود او سزاوارترم و اولويت دارم، و پس از من اين سزاواري را علي - عليه‏السلام - دارد».
به حضرت عرض شد: معني اين سخن چيست؟
فرمود: فرمايش خود پيغمبر - صلي الله عليه و آله و سلم - است: هر که بميرد و از خود بدهي يا بازماندگاني بي‏سرپرست بجا گذارد بر عهده‏ي من است (که دينش را ادا کنم و بازماندگانش را سرپرستي نمايم) و هر کس بميرد و مالي را از خود به جا گذارد، از آن ورثه او است.
پس هرگاه مردي مالي نداشته باشد، بر خود ولايت ندارد، و چون مخارج عيال خود را نپردازد بر آنها حق امر و نهي ندارد.
و پيغمبر و اميرالمؤمنين - عليه‏السلام - و امامان بعد از ايشان بدان ملزم هستند (که مخارج آنها را بپردازند) از اين رو ايشان نسبت به خود مردم اولويت دارند.
و تنها چيزي که موجب شد همه‏ي يهود اسلام آوردند همين سخن رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - بود، زيرا ايشان نسبت به خود و عيالات خود آسوده خاطر شدند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافي: ج 2 ص 264 ح 6.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir