مقصود پيامبر از «من کنت مولاه» چه بود؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
مقصود پيامبر از «من کنت مولاه» چه بود؟
ابراهيم بن رجاء شيباني گويد: به جعفر بن محمد - عليه‏السلام - گفتم: مراد پيامبر خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - از اين جمله‏اي که به حضرت علي بن ابي طالب - عليه‏السلام - روز غدير فرمود: «هر که من مولايش هستم پس علي - عليه‏السلام - مولاي او است، خداوندا؛ دوست بدار دوستدار علي - عليه‏السلام - را، و دشمن بدار دشمن او را» چيست؟
راوي گويد: حضرت صادق - عليه‏السلام - راست نشستند سپس فرمودند: به خدا؛ از رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - درباره‏ي اين مطلب سؤال شد، حضرتش پاسخ داد:
خدا مولاي من است، و از من به خودم سزاوارتر است، و با امر او براي من هيچ اختياري نيست، و من مولاي مؤمنين هستم که از خودشان به خودشان سزاوارترم، و با امر من براي آنها هيچ اختياري براي آنها نيست. و هر که من مولايش هستم، و به خودش از خودش سزاوارترم به طوري که با امر من هيچ اختياري براي او نيست علي بن ابي طالب - عليه‏السلام - مولاي او است، يعني از او به او سزاوارتر است به طوري که با امر او براي آنها هيچ اختياري نيست. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بشارة المصطفي: 61، بحارالأنوار: ج 37 ص 221 ح 90.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir