زنده شدن زني

نوع اصطلاح :
عنوان :
زنده شدن زني
در بصائر الدرجات روايت کرده که مردي از اصحاب به حج رفت به خدمت امام صادق عليه‏السلام رسيد عرض کرد فدايت شوم زن من بيسار مريض بود در حال مرض وفات مي‏کرد من حرکت کردم و من تنها مانده‏ام فرمود او را دوست مي‏داشتي عرض کرد بلي فرمود به منزل خود برگرد او را خواهي ديد چون برگشت ديد زنش نشسته مشغول غذا خوردن است - و نظير اين اخبار در سيره امام صادق عليه‏السلام بسيار است که به شخصيت او مي‏توان پي برد.
در اخبار کتب رجال چنين استنباط مي‏شود که امام صادق عليه‏السلام در تمام فنون علمي دست قوي داشته و برخي از آنها به نام نهر بهشتي يا حوض بزرگ دامنه‏دار علوم جغرافيا را آموخته و طبقات ارض را تشريح و تعريف فرموده است و در ضمن اين خوارق عاداتي که به حس و شهود به اصحاب نموده علومي را آموخته است و بالاترين معجزات آن حضرت همان قسمتها است.
در کتاب خرايج از ابان بن تغلب روايت نموده که گفت در مدينه از خانه خود بيرون آمدم که به خدمت امام صادق عليه‏السلام بروم چون نزديک خانه او رسيدم ديدم جمعي از خانه او بيرون آمدند همه صورت زيبائي و لباسهاي فاخري داشتند باوقار و سکينت و من آنها را نشناختم چون شرفياب شدم ديدم پانزده نفر حضور او هستند که هيچ يک زبان يکديگر را نمي‏فهميدند بعضي عربي و برخي فارسي و نبطي و حبشي و سقلبي و عجمي بودند.
يکي از ما از ديگري پرسيد که آن حضرت چه مي‏گويد به چه زبان حديث مي‏فرمايد آنکه عربي بود گفت به زبان عربي آنکه عجمي بود گفت به زبان فارسي آن کس که حبشي بود گفت من به لغت حبشي شنيدم و سقلبي گفت به زبان سقلبي به گوش من رسيد و هر يک از آن پانزده نفر به زبان مانوس خود حديث امام را شنيدند چون مجلس ما تمام شد بيرون آمديم و همين نظر موجود بود ما برگشتيم حضور امام جريان را عرض کرديم فرمود حديث يکي بود اما به گوش شماها به لهجه و لغات مختلف رسيد و اين هم از تصرفات ولايت مطلقه الهيه است.
در خرايج است که جابر گفت وقتي در خدمت اباعبدالله بوديم و به مردي گذشتيم که بزغاله‏اي را مي‏خواست ذبح کند آن حيوان نگاهش به امام ششم افتاد صيحه‏اي زد آن حضرت به آن مرد فرمود قيمت اين بزغاله چند است گفت چهار درهم امام صادق چهار درهم از آستين خود بيرون آورد به او داد و بزغاله را رها کرد.
پس از آن ديديم بازي دراجي را گرفته و آن دراج فرياد برآورد امام ششم فرمود آن دراج را رها کن من عرض کردم امري عجيب از شما مي‏بينم فرمود آري آن بزغاله را چون صاحبش خواست ذبح کند چشمش که بر من افتاد گفت پناه به خدا و شما اهل‏بيت مي‏برم از اراده قصاب من او را در پناه خود نجات دادم.
اما آن دراج نيز به ما پناه آورد که آزادي او را خواستم آنگاه فرمود اگر شيعيان ما داراي استقامت در عقيده خود بودند به آنها منطق طيور و وحوش را مي‏آموختم و هر کجا استعدادهاي لايق و خلوص نيت و حسن طويت مي‏ديد از علوم و فنون غريبه مي‏آموخت تا بهره‏مند گردند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir