مراد از روح چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
مراد از روح چيست؟
سوره‏ي شوري: آيه‏ي 52
1- ابوبصير و کناني گويند: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کرديم: خدا ما را فداي شما کند، معني اين فرمايش خداي متعال: (و کذلک أوحينا اليک روحا من أمرنا ما کنت تدري ما الکتاب و لا الايمان و لکن جعلناه نورا نهدي به من نشاء من عبادنا و انک لتهدي إلي صراط مستقيم) «همان گونه که (بر پيامبران پيشين وحي فرستاديم) بر تو نيز روحي را به فرمان خود وحي کرديم؛ تو پيش از اين نمي‏دانستي کتاب و ايمان چيست (و از محتواي قرآن آگاه نبودي)؛ ولي ما آن را نوري قرار داديم که به وسيله‏ي آن هر کس از بندگان خويش را بخواهيم هدايت مي‏کنيم؛ و تو مسلما به سوي راه راست هدايت مي‏کني» چيست؟
حضرت فرمود: اي ابا محمد؛ روح مخلوقي است که از جبرئيل و ميکائيل عظيمتر است، با رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - بود، که به او خبر مي‏داد و او را حفظ مي‏کرد، و او با ائمه - عليهم‏السلام - است به آنها خبر مي‏دهد، و آنها را حفظ مي‏کند. [1] .
ابوبصير گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - راجع به قول خدا: (و کذلک أوحينا اليک روحا من أمرنا ما کنت تدري ما الکتاب و لا الايمان) «همان گونه که بر پيامبران پيشين وحي فرستاديم بر تو نيز روحي را به فرمان خود وحي کرديم و تو پيش از اين نمي‏دانستي کتاب و ايمان چيست؟
فرمود: آن مخلوقي است از مخلوقات خداي عزوجل، بزرگتر از جبرئيل و ميکائيل، که هميشه همراه پيغمبر - صلي الله عليه و آله و سلم - بود، به او خبر مي‏داد، و رهبريش مي‏کرد و او همراه امامان بعد از او نيز مي‏باشد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] کنز الفوائد: 287. بحارالأنوار: ج 24 ص 319 ح 25.
[2] اصول کافي: ج 2 ص 17 ح 3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir