خدا اطاعت شخصي را واجب مي‏کند ؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
خدا اطاعت شخصي را واجب مي‏کند ؟
حماد صائغ گويد: شنيدم مفضل بن عمر از امام صادق - عليه‏السلام - مي‏پرسد: آيا ممکن است خداوند اطاعت از شخصي را واجب کند ولي از دادن اخبار آسمان به او دريغ کند؟
حضرت فرمود: خدا بالاتر و والاتر و گرامي‏تر است و مهربانتر است به بندگان خود اينکه اطاعت از شخصي را بر بندگان خود واجب کند، ولي او را از خبر آسمان - صبح و شام - محروم سازد.
سپس موسي بن جعفر - عليه‏السلام - وارد شد حضرت صادق - عليه‏السلام - به او فرمودند: دوست داري به صاحب کتاب علي - عليه‏السلام - نگاه کني؟
مفضل گفت: بالاتر از آن چه، چيزي مي‏تواند مرا خوشحال کند؟
حضرت صادق - عليه‏السلام - فرمود: اين همان صاحب کتاب علي - عليه‏السلام - است، کتاب مکنون و مستوري که خداوند عزوجل درباره‏ي آن فرمود: (لا يمسه الا المطهرون) [1] .
- توضيح: ظاهرا مقصود از «کتاب علي - عليه‏السلام -» همان علوم گسترده‏اي است که خداوند توسط پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - آنها را بر اميرالمؤمنين - عليه‏السلام - آموخت.
2- مفضل (بن عمر) از امام صادق - عليه‏السلام - پرسيد: آيا ممکن است خدا اطاعت شخصي را بر بندگانش واجب سازد و مع ذلک خبر آسمان را از او پوشيده دارد؟
فرمود: نه، خدا بزرگوارتر، و مهربانتر، و مشفق تر از آن است که اطاعت شخصي را بر بندگانش واجب کند و مع ذلک خبر آسمان را - در هر صبح و شام - از او پوشيده نگاه دارد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] غيبة النعماني، ص 178، بحارالأنوار: ج 48 ص 23 ح 34.
[2] اصول کافي: ج 1 ص 389 ح 3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir