معني «علم ما آينده و نوشته شده» چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
معني «علم ما آينده و نوشته شده» چيست؟
امام صادق - عليه‏السلام - هميشه مي‏فرمود: دانش ما آينده، و نوشته شده و الهام در دل، و القاء در گوش است. و نزد ما است جفر سرخ، و جفر سفيد، و مصحف فاطمه - سلام الله عليها -. و نزد ما است جامعه که در آن تمامي چيزهائي است که مردم به آن احتياج دارند، از حضرت صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي معاني اين کلام سؤال شد.
حضرت فرمود: اما غابر پس علم به آنچه که در آينده مي‏شود، و اما مزبور علمي است به آنچه که شده (گذشته) و اما نکت در قلوب پس آن الهام است، و اما القاء در گوش پس آن سخن گفتن ملائکه است که گفتار آنان را مي‏شنويم ولي خودشان را نمي‏بينيم.
و اما جفر سرخ پس ظرفي است که در آن سلاح رسول الله - صلي الله عليه و آله و سلم - است و آن از ظرف مزبور خارج نمي‏شود مگر هنگامي که قائم ما اهل بيت - عليهم‏السلام - قيام کند.
و اما جفر سفيد پس ظرفي است که در آن تورات موسي و انجيل عيسي و زبور داود، و کتابهاي اوليه خدا است.
و اما مصحف فاطمه - سلام الله عليها - پس در آن مي‏باشد خبر هر چه واقع خواهد شد، و نامهاي (همه‏ي) آنهائي که تا روز قيامت حکومت خواهند کرد.
و اما جامعه پس کتابي است که طول آن هفتاد ذراع است به املاء پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - از دو لبان مبارکش، و دستخط علي - عليه‏السلام - است، و به خدا در آن هست هر چه مردم تا روز قيامت به آن نياز دارند حتي ديه خراش، و (حکم جنايتي که به) يک شلاق و نيم شلاق نياز دارد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد المفيد: 257، احتجاج الطبرسي: 203، بحارالأنوار: ج 26 ص 18 ح 1.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir