ائمه از چه منبعي دانش خود را مي‏گيرند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
ائمه از چه منبعي دانش خود را مي‏گيرند؟
عبدالله بن طلحه گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - گفتم: اي فرزند رسول خدا؛ مرا خبر ده از دانشي که از آن براي ما مي‏گوئيد، آيا از کتابهائي است نزد شما؟ يا از طريق روايت بعضي از بعض ديگر است يا اينکه نوع ديگري است؟
حضرت فرمود: اي عبدالله؛ امر از اين بزرگتر و مهمتر است، مگر تو قرآن نمي‏خواني؟
گفتم: بله.
فرمود: مگر نمي‏خواني: (و کذلک أوحينا اليک روحا من أمرنا ما کنت تدري ما الکتاب و لا الايمان أفترون أنه کان في حال لا يدري ما الکتاب و لا الايمان) [1] «همان گونه (که بر پيامبران پيشين وحي فرستاديم) بر تو نيز روحي را به فرمان خود وحي کرديم؛ تو پيش از اين نمي‏دانستي که کتاب و ايمان چيست» آيا چنين تصور مي‏کنيد در حال و زماني چيزي نمي‏دانست نه کتاب نه ايمان.
گفتم: بله؛ اين آيه را چنين مي‏خوانيم.
حضرت فرمود: بله، همين طور است پيامبر در حالي و دوراني نمي‏دانست که کتاب و ايمان چيست، تا اينکه خدا آن روح را براي او فرستاد، و به وسيله‏ي آن روح علم و فهم را به او آموخت، و همچنين اين روح جريان دارد، هرگاه آن را خداوند براي بنده‏اي بفرستد و به وسيله‏ي آن به او علم و فهم مي‏آموزد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي شوري آيه‏ي 52.
[2] بصائر الدرجات: 135، بحارالأنوار: ج 25 ص 59 ح 30.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir