امام واجب الاطاعه‏ اي هست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
امام واجب الاطاعه‏ اي هست؟
سعيد سمان گويد: خدمت امام صادق - عليه‏السلام - بودم که دو مرد زيدي مذهب بر آن حضرت وارد شدند، و گفتند: آيا در ميان شما امامي که اطاعتش واجب باشد هست (و مقصودشان اثبات امامت زيد بن علي بن الحسين - عليهماالسلام - بود)؟
حضرت فرمود: نه (امامي که مقصود شما است در ميان ما نيست).
آن دو نفر گفتند: مردمان موثق به ما خبر دادند که شما به آن فتوا داديد، و اقرار کرديد و عقيده داريد، و آن خبر دهندگان فلان و فلان هستند که نام مي‏بريم، و ايشان داراي تقوي و کوشش در عبادتند و دروغ نگويند.
امام صادق - عليه‏السلام - غضبناک شدند، و فرمودند: من به آنها چنين دستوري نداده‏ام.
چون آن دو نفر آثار خشم و غضب بر چهره‏ي امام ديدند بيرون رفتند.
حضرت به من فرمود: اين دو نفر را مي‏شناسي؟
عرض کردم: آري، اينها اهل بازار ما هستند، و از طايفه‏ي زيديه مي‏باشند، و عقيده دارند که شمشير پيغمبر - صلي الله عليه و آله و سلم - نزد عبدالله بن حسن است.
فرمود خدا لعنتشان کند، دروغ مي‏گويند، به خدا که عبدالله بن حسن آن را با دو چشمش نديده و نه با يک چشمش، و پدرش هم آن را نديده است جز اينکه ممکن است آن را نزد علي بن الحسين - عليهماالسلام - ديده باشد، اگر راست مي‏گويند، چه علامتي در دسته‏ي آن است؟ و چه نشانه و اثري در لبه‏ي تيغ آن است؟ همانا شمشير پيغمبر - صلي الله عليه و آله و سلم - نزد من است.
همانا پرچم و جوشن و زره خود پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - نزد من است، اگر راست مي‏گويند در زره پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - چه علامتي است.
همانا پرچم ظفر بخش پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - نزد من است.
همانا الواح موسي و عصاي او نزد من است.
همانا انگشتر سليمان بن داوود نزد من است، و تشتي که موسي قرباني را در آن انجام مي‏داد نزد من است.
همانا اسمي که نزد پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - بود و چون (در جبهه جنگ) آن را ميان مسلمانان و کفار مي‏گذاشت چوبه‏ي تيري از کفار به مسلمين نمي‏رسيد نزد من است.
همانا آنچه را فرشته‏گان (از اسلحه براي پيامبران سابق) آورده‏اند نزد من است. و داستان سلاح در خاندان ما همان داستان تابوت در بني‏اسرائيل است که به هر در خانداني که تابوت پيدا مي‏شد، نشانه‏ي اعطاء نبوت بود، و سلاح به هر کس از ما خانواده ‏رسد امامت به او داده مي‏شود.
همانا پدرم زره رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - را پوشيد و دامنش اندکي به زمين مي‏کشيد، و من آن را ‏پوشيدم همچنان بود (گاهي به زمين مي‏کشيد و گاهي نمي‏کشيد و اختلاف محسوسي نداشت) و قائم ما - عليه‏السلام - کسي است که چون آن را پوشد به اندازه‏ي قامتش باشد ان شاء الله. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافي: ج 1 ح 1.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir