اولوا النهي در «اينها نشانه‏هاي روشني...» کيانند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولوا النهي در «اينها نشانه‏هاي روشني...» کيانند؟
ابن محبوب از ابن ‏رئاب از عمار روايت مي‏کند که گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: معني و تفسير اين فرمايش خداي عزوجل: (ان في ذلک لآيات لأولي النهي) [1] «مسلما در اينها نشانه‏هاي روشني براي خردمندان (أولي النهي) است» چيست؟
حضرت فرمود: به خدا ما اولي النهي هستيم.
عرض کردم: فدايت شوم؛ اصلا معني أولي النهي چيست؟
حضرت فرمود: آنچه خداوند به پيغمبرش خبر داد در ارتباط با آنچه پس از او واقع مي‏شود از قبيل: ادعاي ابوفلان خلافت را و قيام به آن، و آن ديگري که بعد از او آمد، و سومي که پس از آن دو آمد، و پس از آنها بني‏اميه.
پس رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - خبر آن را به علي - عليه‏السلام - داد، و همان طور شد که خدا به پيامبرش - صلي الله عليه و آله و سلم - و پيامبر خدا به علي - عليه‏السلام - خبر داده بود.
و همان طوري که به ما از علي - عليه‏السلام - رسيده بود درباره‏ي حکومت بني‏اميه و غير آنها.
اين است تفسير آيه‏اي که خداوند آن را در کتاب خود آورده است: «مسلما در اينها نشانه‏هاي روشني براي خردمندان (اولي النهي) است»، و مائيم اولي النهي که منتهي شد و به ما رسيد علم همه‏ي اينها، و ما براي خدا صبر کرديم.
پس ما خلفاء خدا بر بندگانش هستيم، و ما خزينه‏داران دين او هستيم، او را نگهداري مي‏کنيم، و از دستبرد بيگانگان پنهان مي‏کنم، و او را از دشمنانمان کتمان مي‏کنيم همان طوري که رسول خدا امر خود را کتمان مي‏کرد تا وقتي که خداوند به او اجازه داد تا هجرت کند، و با مشرکين بجنگد.
و ما طبق برنامه‏ي پيامبر اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - عمل مي‏کنيم تا وقتي که خداوند به ما اجازه دهد که دين او را با شمشير اظهار کنيم، و مردم را به آن دعوت کنيم، ومخالفان آن را همان طور که در آغاز اين امر پيامبر عمل نمود با شمشير بزنيم. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي طه آيه‏ي 54.
[2] تفسير القمي: 419، بحارالأنوار: ج 24 ص 118 ح 1.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir