آيا ابوذر برتر است يا شما اهل بيت؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
آيا ابوذر برتر است يا شما اهل بيت؟
1- عثمان بن عمران از عباد بن صهيب روايت مي‏کند که گفت: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: خبر ده مرا آيا ابوذر برتر بود يا شما اهل بيت؟
حضرت فرمود: اي پسر صهيب؛ ماههاي سال چند تا است؟
عرض کردم: دوازده ماه.
حضرت فرمود: چند تاي آنها ماه حرام است؟
عرض کردم: چهار ماه.
فرمود: ماه رمضان از آنها است؟
عرض کردم: نه.
فرمود: ماه رمضان برتر است يا ماههاي حرام؟
عرض کردم: بلکه ماه رمضان.
فرمود: ما اهل بيت نيز چنين مي‏باشيم، کسي با ما قابل مقايسه نيست.
همانا ابوذر روزي در ميان اصحاب رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - نشسته بود و آنها فضائل و مناقب افراد را مي‏شمردند، ابوذر فرمود: علي بن ابي‏طالب - عليه‏السلام - افضل اين امت است، او قسمت کننده‏ي بهشت و آتش است، او صديق و فاروق اين امت است، و حجت خدا بر امت است.
حاضران از سخن او خوششان نيامد، و همگي چهره از او گرداندند و فرمايش او را تکذيب نمودند.
ابوامامه‏ي باهلي که در ميان آنان بود نزد رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - رفت و سخن ابوذر را به عرض رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - رسانيد، و اعراض و تکذيب حاضران درآن محفل را گزارش کرد.
رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - فرمود: آسمان (کبود و آبي) سايه نينداخت، و زمين تيره برنداشت - يعني از ميان شما اي ابو امامه - شخصي را که راست لهجه‏تر (راستگوتر) از ابوذر باشد. [1] .
- توضيح: صديق: يعني تصديق کننده‏اي که هيچ شکي در باورش نيست، و از همه ايمانش راسختر، و يقينش کاملتر است. و فاروق: يعني کسي است که محبت و مودتش موجب حدا شدن صف‏ها است.
2- اسماعيل فراء از مردي نقل مي‏کند که گفت: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: مگر نه رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - درباره‏ي ابي‏ذر - رحمة الله عليه - فرمود: آسمان سايه نينداخت و زمين دربرنداشت مردي را که داراي زباني راستگوتر از ابوذر باشد».
حضرت فرمود: بله.
عرض کردم: پس جايگاه رسول خدا- صلي الله عليه و آله و سلم - و اميرالمؤمنين - عليه‏السلام - کجا است؟ و جايگاه حسن و حسين - عليهماالسلام - کجا است؟
حضرت فرمود: سال چند ماه دارد؟
عرض کردم: دوازده ماه.
فرمود: چند تاي آنها ماه حرام است؟
عرض کردم: چهار ماه آن.
فرمود: ماه رمضان از آنها است؟
عرض کردم: نه.
حضرت فرمود: در ماه رمضان شبي است که برتر و بالاتر از هزار ماه است. ما اهل بيت قابل مقايسه با کسي نيستيم. [2] .

پی نوشت ها:
[1] علل الشرايع: 70، بحارالأنوار: ج 22 ص 406 ح 21.
[2] معاني الأخبار: 56، بحارالأنوار: ج 22 ص 406 ح 42.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir