تفسير «شما را تنها به يک چيز اندرز مي‏دهم»

نوع اصطلاح :
عنوان :
تفسير «شما را تنها به يک چيز اندرز مي‏دهم»
يعقوب بن بريد گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي معني فرمايش خداي عزوجل که مي‏فرمايد: «قل انما اعظکم بواحدة أن تقوموا لله مثني و فرادي) [1] «بگو: شما را تنها به يک چيز اندرز مي‏دهم، و آن اينکه: دو نفر دو نفر يا يک نفر يک نفر براي خدا قيام کنيد» سؤال نمودم.
حضرت فرمود: مراد ولايت است.
عرض کردم چگونه است؟
حضرت فرمود: هنگامي که رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - علي - عليه‏السلام - را براي رهبري مردم منصوب نمود و فرمود: «هر کس من مولايش هستم پس علي مولاي او است» مردي ايشان را غيبت کرد، و گفت: محمد هر روز به چيز جديدي دعوت مي‏کند، و ابتداء به اهل بيت خود کرده است، آنها را بر ما مسلط مي‏کند، خداوند عزوجل به همين مناسبت به پيامبرش - صلي الله عليه و آله و سلم - آيه‏اي نازل فرمود که: «بگو شما را تنها به يک چيز اندرز مي‏دهم» پس من ابلاغ کردم به شما آنچه خداوند بر شما واجب کرد.
عرض کردم: پس معني فرمايش خداي عزوجل در اينکه: «دو نفر دو نفر يا يک نفر يک نفر براي خدا قيام کنيد» چيست؟
حضرت فرمود: اما «دو تا» يعني اطاعت از رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم -، و اطاعت از اميرالمؤمنين، و اما «يکي» يعني اطاعت از ائمه که از ذريه‏ي رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - و علي - عليه‏السلام - مي‏باشند بعد از آنها است.
اي يعقوب؛ به خدا قسم غير از اين را اراده نفرمود. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي سبأ آيه‏ي 46.
[2] بحارالأنوار: ج 23 ص 391 ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir