سير و سياحت در بهشت

نوع اصطلاح :
عنوان :
سير و سياحت در بهشت
عبدالله بن سنان مي‏گويد: امام صادق عليه‏السلام به من فرمود: «براي ما حوضي (حوض کوثر) است از ما بين بصري تا صنعاي يمن، مي‏خواهي آن را ببيني؟»
گفتم: «بلي، فداي تو شوم.»
پس دستم را گرفت و مرا بيرون مدينه آورد و پا بر زمين زد. ناگهان ديدم (در بعد ملکوتي) دريائي ظاهر شد که ساحلش پيدا نيست مگر آنجا که ما بر آن ايستاده بوديم که مانند جزيره‏اي است در ميان اين دريا.
در اين جزيره، نهري ديدم که در يک طرفش،آبي جاري بود از برف سفيدتر، و در ميانش، شرابي جاري بود از ياقوت رنگين تر، و هيچ يک يا ديگري مخلوط نمي‏شد و آن سرخي در ميان آن سفيدي، بسيار زيبا و خوش نما بود و من هرگز چنين چيزي نديده بود.
عرض کردم: «فداي تو شوم، اين نهر از کجا بيرون مي‏آيد؟»
حضرت فرمود: «اين چشمه‏هائي است که خدا در قرآن در مورد بهشت وصف نموده است.»
و درختاني را ديدم که حوريان بسيار زيبائي بر آن درختان نشسته‏اند که من هرگز مانند آنها را نديده بودم. و در آنجا ظرفهايي را ديدم که شباهت به ظرفهاي دنيا نداشت.
پس حضرت نزديک ايشان رفت و اشاره فرمود که: «آب بده.»
ديدم که خم شد و درخت نيز خم شد تا ظرف را پر کرد و به حضرت داد، و باز درخت، راست گرديد. پس حضرت آن را به من عطا فرمود و من از آن خوردم که هرگز به آن لذت و لطافت چيزي نخورده بودم، بويش مانند بوي مشک بود و چون در کاسه نظر کرديم ديدم سه رنگ شربت در آن مي‏باشد.
عرض کردم: «فداي تو شوم هرگز چنين حالي مشاهده نکرده بودم و نمي‏دانستم که اين عجايب در عالم مي‏باشد.»
حضرت فرمود: «اين کمتر چيزي است که خدا از براي شيعيان ما مهيا کرده است و چون مؤمن از دنيا مي‏رود، روحش را به اينجا مي‏آورند و در باغها سير مي‏کند و از آن شرابها مي‏خورند.
دشمن ما که مي‏ميرد روحش را به وادي برهوت مي‏برند که صحرائي است در حوالي يمن و هميشه در عذاب مي‏باشند و ز قوم [1] و حميم [2] مي‏خورند، پس از شر آنجا به خدا پناه ببريد. [3] .

پی نوشت ها:
[1] درخت تلخ جهنم.
[2] شرابهاي جهنمي.
[3] عين الحيات.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir