یگانگی خدای بزرگ

نوع اصطلاح :
عنوان :
یگانگی خدای بزرگ
داود بن قاسم جعفری گوید : به امام عرضه داشتم : «بگو خدا یکی است»، معنای یگانگی خدا چه می‏باشد.
امام فرمود : کسی که همه بر وحدانیت و یکتائی او اعتراف دارند، آیا نشنیده‏ای که خداوند می‏فرماید : «و اگر از آنان سؤال کنی چه کسی آسمانها و زمین را آفرید و خورشید و ماه را مسخر گردانده گویند خداوند چنین نموده است»، آنگاه بعد از این اعتراف برای خداوند شریک و یاور قائل می‏شوند.
گفتم : این آیه قرآن : «دیدگان او را درک نکند».
فرمود : ای اباهاشم توهمات ذهنی از دیدهای چشمها دقیقتر و باریکتر است، گاه با توهمات ذهنیت سند و هند و شهرهایی که داخل آنها نشده‏ای را درک می‏کنی اما با دیدگانت آنها را درک نمی‏نمایی، پس توهمات ذهنی را دیدگان نمی‏یابند.

کلامه فی توحید الله سبحانه
روی داود بن القاسم الجعفری قال : قلت لابی‏جعفر الثانی علیه‏السلام : «قل هو الله احد»، ما معنی الاحد؟
قال : المجمع علیه بالوحدانیة، اما سمعته یقول : «و لئن سالتهم من خلق السموات و الارض و سخر الشمس و القمر لیقولن الله» [1] ، ثم یقولون بعد ذلک : له شریک و صاحبه.
فقلت : قول : «لا تدرکه الابصار» [2] .
قال : یا اباهاشم، اوهام القلوب ادق من ابصار العیون، انت قد تدرک بوجهک السند و الهند و البلدان التی لم تدخلها، و لم تدرک ببصرک ذلک، فاوهام القلوب لا تدرکه الابصار.

پی نوشت ها:
[1] عنکبوت : 61.
[2] انعام : 103.

منبع: صحیفه امام جواد؛ جواد قیومی اصفهانی؛ دفتر انتشارات اسلامی چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir