صفات امام مهدی

نوع اصطلاح :
عنوان :
صفات امام مهدی
عبدالعظیم بن عبدالله حسنی گوید : به امام جواد علیه‏السلام عرض کردم : امید دارم که قائم آل محمد علیه‏السلام که زمین را از عدل و داد پر می‏کند همچنانکه از جور و ستم پر شده باشد، شما باشید.
امام فرمود : ای اباالقاسم تمامی ما اهل بیت قیام کننده به امر الهی و هدایتگر به دین او می‏باشیم، و اما قائمی که خداوند به وسیله‏ی او زمین را از کافران و منکران پاک می‏گرداند و آن را از عدل و داد پر می‏کند، او کسی است که ولادتش بر مردم مخفی می‏ماند و شخصش از آنان غائب می‏گردد، و بردن نامش بر ایشان حرام است، و او همنام و هم کنیه‏ی پیامبر است.
و او کسی است که زمین برای او درهم پیچیده می‏شود، و هر سختی برایش آسان می‏گردد، و اصحابش به تعداد اصحاب بدر یعنی سیصد و سیزده نفر می‏باشند که از شهرهای دور کنار او جمع می‏گردند، و این تأویل آیه‏ی قرآن است که می‏فرماید : «هر جا باشید خداوند شما را گرد هم می‏آورد به درستی که خداوند بر هر کار قادر و تواناست».
هرگاه این تعداد از اصحاب که مخلص می‏باشند گرد او جمع شوند خداوند امرش را ظاهر و آشکار می‏گرداند، و هنگامی که تعداد ده هزار نفر برای او جمع شدند به اجازه‏ی الهی خروج می‏کند و دشمنان خدا را پیاپی به قتل می‏رساند تا خداوند بزرگ خشنود گردد.
عبدالعظیم گوید : گفتم : ای مولایم چگونه می‏یابد که خدای بزرگ خشنود شده است؟
فرمود : در قلبش مهربانی و عطوفت القا می‏کند، و هنگامی که داخل شهر مدینه شد لات (اولی) و عزی (دومی) را خارج کرده و آنان را می‏سوزاند.

کلامه فی صفات القائم المنتظر
عن عبدالعظیم بن عبدالله الحسنی قال : قلت لمحمد بن علی بن موسی علیه‏السلام : انی لارجو ان تکون القائم من اهل بیت محمد الذی یملأ الارض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما.
فقال علیه‏السلام : یا اباالقاسم ما منا الا و هو قائم بامر الله عزوجل، و هاد الی دین الله، و لکن القائم الذی یطهر الله عزوجل به الارض من اهل الکفر و الجحود، و یملأها عدلا و قسطا هو الذی تخفی علی الناس ولادته، و یغیب عنهم شخصه، و یحرم علیهم تسمیته، و هو سمی رسول الله صلی الله علیه و اله و کنیه.
و هو الذی تطوی له الارض، و یذل له کل صعب، و یجتمع الیه من اصحابه عدة اهل بدر، ثلاثمائة و ثلاثة عشر رجلا، من اقاصی البلاد، و ذلک قول الله عزوجل : «این ما تکونوا یات بکم الله جمیعا ان الله علی کل شی‏ء قدیر». [1] .
فاذا اجتمعت له هذه العدة من اهل الاخلاص اظهر الله امره، فاذا کمل له العقد - و هو عشرة آلاف رجل - خرج باذن الله عزوجل، فلا یزال یقتل اعداء الله حتی یرضی الله عزوجل.
قال عبدالعظیم : فقلت له : یا سیدی و کیف یعلم ان الله عزوجل قد رضی؟
قال : یلقی فی قلبه الرحمة، فاذا دخل المدینة اخرج اللات و العزی فاحرقهما.

پی نوشت:
[1] البقرة : 148.

منبع: صحیفه امام جواد؛ جواد قیومی اصفهانی؛ دفتر انتشارات اسلامی چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir