سیراب نمودن عطشان

نوع اصطلاح :
عنوان :
سیراب نمودن عطشان
شیخ مفید رحمه‏الله در «ارشاد» از جعفر بن محمد به اسناد خودش از محمد بن علی هاشمی نقل می‏کند که صبح روزی که شب آن، مأمون دختر خود را به ابی‏جعفر محمد بن علی علیه‏السلام داده بود، خدمتش شرفیاب شدم.
من چون شب دارویی خورده بودم که عطش می‏آورد، سخت تشنه شدم و عطش به من فشار آورد، ولی از خوردن آب هم به تجویز طبیب ممنوع بودم، ابوجعفر علیه‏السلام به من نگاهی کرده گفت: تو را تشنه می‏بینم.
گفتم: آری بسیار تشنه هستم.
ابوجعفر علیه‏السلام رو به غلامش کرد و گفت: «یا غلام! اسقنا مائا»؛ برای ما آب بیاور!
من پیش خودم گفتم: الان یک آب مسمومی به من می‏دهند و در حزن و غمی فرو رفتم، تا این که غلام آب را آورد، ابوجعفر علیه‏السلام به من لبخندی زد و آن آب را گرفت اول خودش آشامید و بعد به من داد، من آشامیدم و عطش رفع شد، باز گرفت خودش آشامید و باز به من داد، آشامیدم آنگاه لبخندی زد.
من به محمد بن علی هاشمی گفتم: گمان می‏کنم این اباجعفر است و چنانچه رافضه می‏گویند از درون دلها خبر دارد و اسرار و امور و احوال را خوب تشخیص می‏دهد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد مفید: به نقل اعیان الشیعه ج 4 ص 224.
منبع: زندگانی حضرت امام محمد تقی جوادالائمه؛ حسین عماد زاده؛ حسینیه عمادزاده چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir