چشمه جوشان علم و مظهر فضیلت و کمال

نوع اصطلاح :
عنوان :
چشمه جوشان علم و مظهر فضیلت و کمال
وقتی «مأمون» از «طوس» به «بغداد» آمد، نامه‏ای برای حضرت جواد علیه‏السلام فرستاد و امام را به بغداد دعوت کرد. البته این دعوت نیز مثل دعوت امام رضا علیه‏السلام به طوس، دعوت ظاهری و در واقع سفر اجباری بود.
حضرت پذیرفت و بعد از چند روز که وارد بغداد شد، مأمون حضرت را به کاخ خود دعوت کرد و پیشنهاد ازدواج دختر خود «ام الفضل» را به ایشان داد.
امام در برابر پیشنهاد او سکوت کرد.
مأمون این سکوت را نشانه‏ی رضایت حضرت شمرد و تصمیم گرفت مقدمات این امر را فراهم سازد. او در نظر داشت مجلس جشنی تشکیل دهد، ولی انتشار این خبر در بین بنی‏عباس موجی از ناراحتی و خشم را در میان آنان به وجود آورد. بنی‏عباس اجتماع کردند و با لحن اعتراض‏آمیزی به مأمون گفتند: «این چه برنامه‏ای است؟ اکنون که علی بن موسی الرضا از دنیا رفت و خلافت به عباسیان رسیده، باز می‏خواهی خلافت را به آل علی برگردانی؟ بدان که ما نخواهیم‏ گذاشت این کار صورت بگیرد، آیا عداوت‏های چند ساله‏ی بین ما را فراموش کرده‏ای؟!»
مأمون پرسید: «حرف شما چیست؟»
گفتند: «این جوان (یعنی امام جواد علیه‏السلام) کم سن و سال است و از علم و دانش بهره‏ای ندارد.»
مأمون گفت: «شما این خاندان را نمی‏شناسید، کوچک و بزرگ این‏ها بهره‏ی عظیمی از علم و دانش دارند.»
مأمون چون این سخنان را بشنید سخت در غضب شد و گفت: «ای پسر عموهای من! اگر از حسب و نسب او می‏گویید او از همه ی شما شرافتمندتر و عالی نسبت‏تر است. ابوجعفر بر تمام اهل علم از معاصرین خود برتری دارد. این جوان علوی با این کمی سن اعجوبه‏ی زمان است. او جوانی است که از سرچشمه‏ی علوم غیبی آسمانی سیراب شده و در خاندان وحی و الهام رشد یافته است. او در ادب و آداب دین بر همگان برتری دارد. شما او را کودکی حقیر فرض می‏کنید ولی از عظمت درونی او ناآگاهید. آیا میل دارید او را بشناسید و امتحان کنید؟»
گفتند: «آری. ما چند سؤال از فقه شریعت می‏پرسیم، اگر جواب داد اعتراض خود را پس می‏گیریم.» [1] .

پی نوشت:
[1] ارشاد، مفید، ص 261 - احتجاج، طبرسی، ج 2، ص 240.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام محمد جواد؛ سید علی حسینی قمی ؛ نبوغ چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir