جزای گستاخی

نوع اصطلاح :
عنوان :
جزای گستاخی
در زمان امام جواد علیه‏السلام شخصی که عمر بن فرج نام داشت به خاطر نفوذی که در حکومت طاغوتی بنی‏عباس داشت مدتی فرماندار مدینه شد. او فردی چپاولگر و ستمگر و اهل دزدی و رشوه بود او در دشمنی با اهلبیت عصمت و طهارت علیهم‏السلام بسیار سرسخت بود و حتی روزی با کمال وقاحت به امام جواد علیه‏السلام گفت: «به گمانم تو مست هستی؟»
حضرت علیه‏السلام فرمود: «پروردگارا تو خود آگاهی که من امروز را برای رضای تو روزه داشته‏ام ولی طعم خسارت و خواری و اسیری را به این مرد گستاخ بچشان.»
طولی نکشید که متوکل بر او غضب کرد و دستور داد به عنوان مالیات صد و بیست هزار دینار از او و صد و پنجاه هزار دینار از برادرش گرفتند و مرتبه‏ی دیگر که بر او غضب کرد، دستور داد تا شش هزار پس گردنی بر او زدند! و بار سوم که بر او غضب کرد دستور داد او را کشان‏کشان به زندان بغداد ببرند تا در همانجا بمیرد. [1] .

پی نوشت:
[1] اصول کافی، ج 1، ص 496.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام محمد جواد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir