بستن دم استر در تابستان‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
بستن دم استر در تابستان‏
احمد بن محمد، از علی بن مهزیار روایت می‏کند که گفته است: در روزهای بعد از عید قربان، حضرت امام جواد علیه‏السلام را می‏دیدم که برای رجم شیطانها پیاده می‏رفت و سواره برمی‏گشت. دیدار من موقعی صورت می‏گرفت که پیاده از محاذات مسجد منی می‏گذشت.
ابوسلیمان از صالح بن محمد بن داود یعقوبی روایت می‏کند که او گفت: در آن وقت که حضرت امام محمد تقی علیه‏السلام در نواحی شام به استقبال مأمون خلیفه می‏رفت، فرموده بود که دم استرش را بر یک سو بسته بودند، چنان چه در وقت زمستان یا در ایامی که آب و گل بسیار باشد چنان می‏کنند. بعضی از مردم چون دم آن استر را بسته دیدند، گفتند: این جوان هاشمی سواری نمی‏داند که در ایام تابستان بی آنکه آب و گلی باشد، دم استرش را بسته است.
راوی گوید: چون اندکی راه رفتیم از جاده دور افتادیم و راه گم کردیم و عبور ما از مکانی بود که ناچار باید از میان گل و لای و آب بسیاری عبور کنیم. چون از میان آب و گل بیرون آمدیم، جامه‏های رفقا خراب و آلوده به آب و گل شده بود و دامن اطهره‏ی آن حضرت از آلودگیها پاک بود و اصلا از آن آب و گل به لباسش نرسیده بود. رفقا فهمیدند که ظاهر و باطن نزد آن حضرت یکی است و سخنان بی ادبانه نسبت به آن حضرت گفتن، سبب خذلان و وصول به درکات نیران است.

منبع: معجزات امام جواد؛ الله اکبرپور؛ نشر الف چاپ دوم 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir