حافظ حسین کربلائی تبریزی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حافظ حسین کربلائی تبریزی
وی (994 هـ) درباره‏ی امام جواد علیه‏السلام می‏نویسد:
«حضرت امام أنام، و همام أیام، و حبر مقدام، امام الامة، و وارث علوم الائمة، مقتدی أهل السداد، محمد بن علی بن موسی التقی الجواد، علیهم صلوات رب العباد».

مقتدای أفاضل أعیان‏
پادشاه ممالک عرفان‏
که مرتبه‏ی امامت و وصایت از آن حضرت به او رسیده، حالا شروع در ذکر آن حضرت می‏شود بدان که حضرت امام محمد تقی علیه‏السلام امام نهم است از ائمه‏ی اثنی عشر و کنیت وی ابوجعفر بوده، او را ابوجعفر ثانی گویند... فضائل و کرامات وی زیاده از حد حصر است».
از جمله مشهور است که در وقت وفات پدرش حضرت رضا علیه‏السلام در طوس، وی در مدینه بود به طی أرض در طوس حاضر گشت و غسل وی داد و کفن در وی پوشانید و نماز بر او گزارد و غایب شد...
«ریان بن شبیب» روایت کرد که «مأمون» خواست دختر خویش «ام‏الفضل» را به نکاح حضرت امام محمدجواد علیه‏السلام درآورد، و این بر عباسیان شاق می‏نمود. «مأمون» گفت: من او را از آن جهت اختیار کرده‏ام که افضل اهل زمان است با وجود صغر سن. گفتند: کودک است و چندان معرفت ندارد. صبر کن که علم بیاموزد. گفت: من ایشان را از شما بهتر دانم ایشان اهل بیتی هستند که علم ایشان از خدای تعالی بود، ایشان در علم به کسی محتاج نباشند و اگر خواهید او را در فنون علوم امتحان کنید تا شما را معلوم شود صدق دعوی من. گفتند: بگذار تا یکی را نصب کنیم تا از وی مسأله پرسد. گفت: این چنین باشد. به نزدیک «یحیی بن أکثم» شدند. الخ.
«حافظ کربلائی» پس از نقل جریان «یحیی بن اکثم» و عاجز و ناتوان شدن او در مقابل امام جواد علیه‏السلام و تبدیل شدن جلسه مباحثه، به مجلس عقد، می‏افزاید: اگر در ذکر فضائل و کمالات حضرت امام محمدتقی مشغول گردیم کتابها باید ساخت، از آن باز آمدیم. اگر دولتمندی را سعادت مساعدت نماید و به زیارت آن حضرت مشرف شود زیارت به نوعی کند که مذکور شد و این زیارت نامه را بخواند که در کتاب زیارت مخصوص آن حضرت آورده‏اند بعد از زیارت جدش موسی کاظم علیه‏السلام [1] .

پی نوشت ها:
[1] روضات الجنان، ج 2، ص 382 - 279.
منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت؛ داود الهامی؛ مکتب اسلامی چاپ اول پاییز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir