ترس از دارو و مرگ

نوع اصطلاح :
عنوان :
ترس از دارو و مرگ
مرحوم شیخ مفید رضوان الله تعالی علیه حکایت نموده است:
روزی شخصی از حضرت جواد الأئمه، امام محمد تقی علیه‏السلام سؤال شد: چرا اکثر مردم از مرگ می‏ترسند و از آن هراسناک می‏باشند؟
امام جواد علیه‏السلام در پاسخ اظهار داشت: چون مردم نسبت به مرگ نادان هستند و از آن اطلاعی ندارند، وحشت می‏کنند.
و چنانچه انسان‏ها مرگ را می‏شناختند و خود را از بنده‏ی خداوند متعال و نیز از دوستان و پیروان - و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‏السلام - قرار می‏دادند، نسبت به آن خوش بین و شادمان می‏گشتند و می فهمیدند که سرای آخرت برای آنان از دنیا و سرای فانی، به مراتب بهتر است.
پس از آن فرمود: آیا می‏دانید که چرا کودکان و دیوانگان نسبت به بعضی از داروها و درمان‏ها بدبین هستند و خوششان نمی‏آید، با این که برای سلامتی آن‏ها مفید و سودمند می‏باشد؛ و درد و ناراحتی آن‏ها را برطرف می‏کند؟
چون آنان جاهل و نادان هستند و نمی‏دانند که دارو نجات‏بخش خواهد بود.
سپس افزود: سوگند به آن خدائی، که محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم را به حقانیت مبعوث نمود، کسی که هر لحظه خود را آماده‏ی مرگ بداند و نسبت به اعمال و رفتار خود بی‏تفاوت و بی‏توجه نباشد، مرگ برایش بهترین درمان و نجات خواهد بود.
و نیز مرگ تأمین کننده‏ی سعادت و خوش‏بختی او در جهان جاوید می‏باشد؛ و او در آن سرای جاوید از انواع نعمت‏های وافر الهی، بهره‏مند و برخوردار خواهد بود. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اختصاص شیخ مفید: ص 55.
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد جواد؛ مؤلف: عبدالله صالحی؛ نشر مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir