نام گذاری امام رضا

نوع اصطلاح :
عنوان :
نام گذاری امام رضا
شیخ صدوق گفته است:
از احمد بن محمد بن ابی نصر بزنطی نقل شده است که گفت: به امام جواد علیه السلام عرض کردم: گروهی از دشمنان شما گمان می کنند که مأمون، پدر بزرگوارتان را «رضا» نامید، به خاطر اینکه به ولیعهدی او راضی شد، حضرت فرمود: بخدا سوگند! دروغ گفته و مرتکب گناه شده اند، بلکه خدای متعال او را «رضا» نام گذاری کرد، چه اینکه در آسمان، از خدای متعال و در زمین، از پیامبر خدا و امامان بعد از پیامبر اکرم راضی بود.
راوی گفت: عرض کردم: آیا هرک از پدران گذشته شما، از خدای متعال و پیامبر خدا و پیشوایان معصوم راضی نبودند؟ حضرت فرمود: آری، عرض کردم: پس چرا از میان ایشان پدر بزرگوارتان رضا نامیده شد؟ حضرت فرمود: بدان جهت که مخالفان از دشمنانش، به او راضی شدند، همچنان که موافقان از دوستانش از او خشنود شدند و هیچک از پدرانش، چنین نبودند، لذا آن حضرت از میان ایشان، رضا نامیده شد.[1] .

پی نوشت ها:
[1] عیون اخبار الرضا 1: 22 ح 1.
منبع: فرهنگ جامع سخنان امام جواد؛ گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم؛ ترجمه مسلم صاحبی؛ شرکت جاپ و نشر بین الملل چاپ اول زمستان 1387.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir