توطئه دشمن دوست نما و جعل نامه

نوع اصطلاح :
عنوان :
توطئه دشمن دوست نما و جعل نامه
مرحوم راوندی و دیگر بزرگان حکایت کرده‏اند:
روزی از روزها معتصم عباسی تعدادی از اطرافیان و وزیران خود را احضار کرد و در جمع آن‏ها اظهار داشت:
باید امروز شهادت و گواهی دهید که ابوجعفر، محمد بن علی بن موسی الرضا - امام جواد علیه‏السلام - تصمیم شورش و قیام علیه حکومت من را دارد؛ و در این رابطه باید نامه‏هائی با مهر و امضاء تنظیم کنید.
پس از آن، دستور داد تا حضرت جوادالأئمه علیه‏السلام را احضار نمایند، و چون حضرت وارد مجلس خلیفه گردید، معتصم آن حضرت را مخاطب قرار داد و گفت: شنیده‏ام می‏خواهی بر علیه حکومت من قیام و شورش کنی؟
امام علیه‏السلام فرمود: به خدا قسم، چنین کاری نکرده ام و قصد آن را هم نداشته‏ام.
معتصم گفت: خیر، بلکه فلانی و فلانی و فلانی بر این کار شاهد و گواه هستند، و سپس آن افراد را در مجلس احضار کرد و آن‏ها - به دروغ شهادت دادند و - گفتند: بلی، صحیح است، ای خلیفه! ما شهادت می‏دهیم که محمد جواد علیه‏السلام تصمیم چنین کاری را دارد و این هم تعدادی نامه است که از دست بعضی دوستانش گرفته‏ام.
در این هنگام حضرت دست‏های مبارک خود را به سوی آسمان بلند نمود و اظهار داشت: خداوندا، اگر آن‏ها دروغ می‏گویند، هم اینک هلاک و نابودشان گردان.
در همین حال تمام افراد متوجه شدند که ناگهان دیوارها و سقف به لرزه درآمد؛ و هر کس که از جای خود حرکت می‏کرد، بر زمین می‏افتاد.
معتصم تا چنین حادثه‏ی خطرناکی را دید، گفت: یا ابن رسول الله! من از آنچه انجام داده‏ام، پشیمان هستم و توبه می‏کنم، دعا کن خداوند این خطر را از ما برطرف گرداند.
آن گاه امام اظهار نمود: خداوندا، این ساختمان و زمین را بر آن ها ساکن و آرام گردان، خدایا تو خود بهتر می‏دانی که آنان دشمن تو و دشمن من می‏باشند.
پس ساختمان آرام گرفت و خطر برطرف شد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] الخرایج و الجرایح: ج 2، ص 670، ح 18، اثبات الهداة: ج 3، ص 340، ح 33.
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد جواد؛ مؤلف: عبدالله صالحی؛ نشر مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir